Mniej nowych ciągników i przyczep. Coraz gorsze nastroje w branży maszyn
836 szt. nowych ciągników rolniczych i 352 szt. nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w listopadzie - poinformowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).
Z jej cyklicznego raportu wynika, że od początku roku zarejestrowano 8962 szt. nowych ciągników, czyli o 1650 szt. mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek o 15,5 proc. Zarejestrowanych w listopadzie 836 szt. nowych ciągników rolniczych, to mniej o 124 szt. niż przed miesiącem i więcej o 20 szt. niż w listopadzie 2022 roku.
Ożywienie na rynku nowych ciągników i przyczep rolniczych
Jednocześnie w listopadzie br. zarejestrowano 352 szt. nowych przyczep rolniczych.
„Po wrześniu, kiedy notowaliśmy 348 rejestracji, to najgorszy tegoroczny wynik. W zeszłym roku w listopadzie zarejestrowano 488 szt. nowych przyczep, to o 136 szt. więcej niż w minionym miesiącu. W sumie od początku roku zarejestrowano 5818 szt. nowych przyczep rolniczych. To o 1742 szt. mniej niż w tym samym okresie 2022 roku. Wynik ten oznacza spadek rok do roku o 23 proc.” - podaje PIGMiUR.
Coraz gorsza ocena rzeczywistości
Izba podaje też co pół roku dane dotyczące nastrojów w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Z najnowszego badania wynika, że coraz gorsza ocena rzeczywistości i pesymistyczne przewidywania przyszłości wśród ankietowanych przedsiębiorców to wynik m.in. rosnących cen energii, inflacji, niepewności związanej z wojną w Ukrainie czy trudności ze sprzedażą płodów rolnych (np. zboża). W ocenie PIGMiUR w tym roku dodatkowe kłody pod nogi rolników rzuciła też przyjęta pośpiesznie na wiosnę ustawa o pożyczkach lombardowych, która zdaniem izby wprowadza chaos na rynku nowych maszyn rolniczych, de facto uniemożliwiając w znacznym stopniu ich leasing.
Wyleasingowany ciągnik wrócił do firmy. Maszynę o wartości 160 tys. zł odzyskali policjanci
Generalnie negatywne nastroje w branży jeszcze się pogłębiły. Do października ogólna wartość obrazującego je indeksu spadała i wynosi -3,73 punktu.
Dominują negatywne nastroje
„Wartość ujemna oznacza, że wśród przedsiębiorców dominują negatywne nastroje i pesymistyczne przewidywania przyszłości” – stwierdził cytowany w komunikacie Wojciech Bury, prezes PIGMiUR, przypominając, że pół roku temu wartość indeksu była na bardzo niskim poziomie, co już wtedy świadczyło o złych nastrojach wśród przedsiębiorców.
Z badania wynika, że po raz kolejny wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy uważają, że sytuacja w branży się zdecydowanie pogorszy. Obecnie już niemal 34 proc. respondentów tak właśnie myśli, podczas gdy pół roku temu było to niespełna 28 proc., a rok wcześniej tylko 12 proc. biorących udział w badaniu była tego zdania. Tym samym zmniejsza się odsetek odpowiedzi przewidujących polepszenie się koniunktury w branży. Tylko nieco ponad 8 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu odpowiedziało, że koniunktura zdecydowanie lub raczej się polepszy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś