Branża maszyn rolniczych pełna obaw. Zamówienia spadają
Kryzys coraz mocniej puka również do drzwi naszej branży - przyznaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Traktorów i przyczep sprzedano w 2022 roku mniej niż w poprzednich 12 miesiącach.
Przez cały miniony rok zarejestrowano 11727 nowych ciągników rolniczych. To gorszy wynik niż w roku 2021, kiedy przybyło ich ponad 14 tys. "Spadek rejestracji w stosunku do poprzedniego roku to 2451 szt. - 17,3 proc. W samym grudniu zarejestrowano 1115 nowych ciągników i był to czwarty wynik po marcu, lipcu i wrześniu" - podaje PIGMiUR.
Niemal wszyscy rolnicy pożyczają maszyny. Jakie najczęściej?
W 2022 r. zarejestrowano 8096 nowych przyczep rolniczych. To o 559 mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek o 6,5 proc. W grudniu przybyło ich 536 szt. i był to lepszy wynik niż w listopadzie, ale gorszy niż w grudniu 2021 roku o 126 szt.
"Od samego początku roku widać było, że będzie to gorszy okres i należy nastawić się na spadki sprzedaży w porównaniu do roku 2021. W zakresie rejestracji ciągników, po pierwszym kwartale notowaliśmy o 5 proc. mniej rejestracji niż w tym samym okresie 2021 roku, po półroczu był to już spadek o ponad 13 proc., a na koniec roku o ponad 17 proc. Trzeba jednak pamiętać, że rok 2021, pomimo pandemii, był dla branży stosunkowo dobry. Zarejestrowano ponad 14 tys. ciągników. Poprzednio porównywalny wynik notowany był w 2014 roku. Zatem tegoroczny poziom rejestracji, który wynosi 11727 szt. i tak jest całkiem dobrym wynikiem" - ocenia PIGMiUR.
Jak dodaje, spadki jednak są faktem, co widać również w kategorii przyczep rolniczych. "Kryzys, który dotyka nas coraz mocniej, puka również do drzwi branży maszyn i urządzeń rolniczych. Słyszymy od przedsiębiorców o znacznie mniejszej liczbie zamówień na kolejne okresy. Przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania, co zresztą widać w badaniach, które były przeprowadzane przez nas na przełomie października i listopada" - podsumowuje Izba.
- Informacje dotyczące nowości na rynku maszyn rolniczych znajdziesz w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ