Zakaz utrzymywania trzody chlewnej na wybiegach powinien obowiązywać na terenie całego kraju. Dzięki tym restrykcją ryzyko rozprzestrzeniania się ASF byłoby znacznie mniejsze.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG podkreśla, że utrzymywanie świń na wybiegach wyklucza możliwość zapewnienia odpowiedniej bioasekuracji. Tym samym zasady izolacji zwierząt w budynkach powinny dotyczyć wszystkich świń na terenie całego kraju.
Zakaz utrzymywania świń na wybiegach w strefie czerwonej i niebieskiej sprzyja walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Przepisy te reguluje nowelizacja rozporządzenia MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF.
Utrzymywanie świń na wybiegach wyklucza możliwość zapewnienia odpowiedniej bioasekuracji, w której kluczową rolę pełni izolacja, czyli utrzymywanie zwierząt w kontrolowanym środowisku.
Ogniska afrykańskiego pomoru świń zostały potwierdzone w województwie lubelskim w powiecie zamojskim i biłgorajskim. Tym samym ich liczba na Lubelszczyźnie w tym roku wzrosła do 5. Kolejne ogniska ASF w woj. lubelskim wybuchły w...
Jak podkreślają eksperci z POLPIG, trudno wytłumaczyć rolnikowi dlaczego np. pozostawienie otwartych drzwi wejściowych do chlewni jest traktowane jako naruszenie zasad bioasekuracji, a u sąsiada świnie na wybiegach nie budzą żadnych wątpliwości.
Różna interpretacja zasad bioasekuracji w zależności czy świnie były izolowane wyłącznie w budynkach, czy utrzymywane na wybiegach, nie miało żadnego uzasadnienia z punktu widzenia walki z wirusem.
Stada świń na wybiegach są mniej zabezpieczone i bardziej narażone na zakażenie. Utrzymywanie zwierząt w taki sposób jest bardziej ryzykowne i zwiększa niebezpieczeństwo dla sąsiednich gospodarstw.
W Polsce liczba ferm utrzymujących świnie na wybiegach nie jest duża. W strefach czerwonej i niebieskiej znajduje się 67 takich gospodarstw.
Wprowadzenie zakazu utrzymywania trzody chlewnej w taki sposób nie spowodowałoby dużego spadku ich pogłowia, a znacznie ograniczyłoby możliwość rozprzestrzeniania się choroby.
Eksperci POLPIG podkreślają, że skoro zasady bioasekuracji obowiązują w całym kraju, to również zasady izolacji zwierząt w budynkach powinny dotyczyć wszystkich świń.
Ponadto jeżeli rolnik został zobowiązany do likwidacji stada utrzymywanego na wybiegu, powinien dostać odszkodowanie ze strony skarbu państwa.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ