Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wprowadza uwagi do planu WPR. Podkreśla, że większy nacisk należy położyć na zwiększenie opłacalności produkcji.
Obecnie w Polsce, aby uzyskać opłacalność produkcji, trzeba utrzymywać co najmniej 400 sztuk trzody chlewnej. Warunek ten spełnia zaledwie 2% gospodarstw.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG jest zwolennikiem zmian, które służą zrównoważonemu rozwojowi produkcji rolniczej, ochronie środowiska, zapobieganiu zmianom klimatu i poprawie dobrostanu zwierząt.
Jest to prawidłowy kierunek, ale powinien być prowadzony w taki sposób, aby brać pod uwagę również ekonomikę produkcji.
Jest to szczególnie ważne podczas wdrażania nowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem ekspertów z POLPIG niektóre przepisy mogą prowadzić do utraty konkurencyjności krajowego sektora rolno-spożywczego w stosunku do krajów unijnych oraz konkurencji światowej.
Liczba tuczników oczekujących na ubój w Niemczech zmniejsza się z tygodnia na tydzień. W efekcie stopniowo maleje presja na cenę skupu. Producenci żywca wieprzowego od dłuższego czasu nie mają powodów do...
Plan WPR powinien uwzględniać branżę mięsną jako perspektywiczny i rozwojowy sektor gospodarki.
Produkcja świń w Polsce ma duży potencjał rozwoju. W porównaniu do innych krajów wspólnoty ciągle cechuje się niską intensywnością. Oprócz woj. wielkopolskiego, zagęszczenie produkcji trzody chlewnej należy do najniższych w Unii Europejskiej.
Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), popyt na mięso na świecie ma wzrosnąć o około 12% do poziomu 34,9 kg osobę rocznie w 2029 r., głównie w postaci drobiu i wieprzowiny.
POLPIG podkreślił, że w projekcie Planu Strategicznego WPR, należy rozszerzyć pakiet działań w ramach wspierania dochodów gospodarstw rolnych o kierunkową zmianę struktury agrarnej, powiązanej z powiększaniem powierzchni gospodarstw oraz o poprawę wydajności produkcji.
Eksperci uważają, że rolnicy którzy chcąc uzyskać satysfakcjonujący dochód z gospodarstwa, powinni zwiększać ekonomiczną wydajność własnej pracy, a to wiąże się ze wzrostem skali produkcji.
Cena warchlaków kolejny tydzień z rzędu wzrosła. Inaczej wygląda sytuacja z tucznikami, których cena pozostała bez zmian. Warchlaki w notowaniach opublikowanych 11 lutego w Danii podrożały od 20 do 35 koron duńskich...
W Polsce 90% gospodarstw użytkujących 50% gruntów ogółem nie zapewnia dochodów wystarczających do życia.
Obecnie za opłacalny uznaje się chów co najmniej 400 sztuk trzody. Warunek ten spełnia zaledwie 2% gospodarstw utrzymujących świnie.
Głównym sposobem zwiększenia skali produkcji jest powiększanie powierzchni gospodarstwa przez zakup ziemi, dzierżawę lub zwiększenie poziomu intensywności produkcji.
Ograniczenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, proponowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, doprowadzi do wzrostu i tak bardzo wysokich kosztów produkcji przy ograniczonej możliwości podniesienia cen skupu produktów.
Z kolei brak wykształconego lokalnego rynku gotowego płacić więcej za żywność o wyższej jakości spowoduje, że marże jakie trafiają do rolników ulegną jeszcze większym spadkom.
Eksperci POLPIG uważają, że na nowej strategii w dłuższym okresie czasu skorzystają większe i bardziej efektywne gospodarstwa zachodnie i konkurencja z krajów trzecich.
Pełną treść stanowiska POLPIG znajdziesz
TUTAJ.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ