Przypadki ASF to dowód na to, że wirus jest usuwany ze środowiska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-07-2019,11:00 Aktualizacja: 13-07-2019,10:45
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 32 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.

Przypadki ASF nr 2019/1327 - 2019/1358 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach w dniach od pierwszego do siódmego lipca.

Główny lekarz weterynarii od początku tego roku potwierdził już 1358 przypadków ASF u dzików w Polsce.

- Nie należy się martwić rosnącą liczbą przypadków u dzików w Polsce. Te zwierzęta są utylizowane więc tym sposobem usuwamy wirusa ze środowiska - mówił dr hab. prof. nadzw. Grzegorz Woźniakowski podczas tegorocznej międzynarodowej konferencji naukowej w Puławach.

tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna

Ceny tuczników w Niemczech lecą w dół

Notowania niemieckich tuczników po spektakularnych wzrostach, a następnie długiej stagnacji zaczęły spadać. Na małej giełdzie żywiec wieprzowy potaniał o 4 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc), a na dużej giełdzie odnotowano jeszcze...

32 najnowsze przypadki ASF stanowi 41 martwych dzików, z których zaledwie jeden osobnik zostały odstrzelony.

Liczna odstrzelonych dzików zawsze jest dużo mniejsza od padłych, co nie jest złym wyznacznikiem zwalczania i monitoringu ASF.

- Przez pięć lat walki z pomorem wiemy już, że najbardziej skutecznym elementem w wykrywaniu ASF-u u tych zwierząt nawet na terenach, gdzie ta choroba nie występuje, jest monitoring bierny czyli zbieranie i badanie oraz utylizacja szczątków padłych dzików. Jest on 50 razy bardziej efektywny niż monitoring czynny, który polega na badaniu tylko i wyłącznie dzików odstrzelonych - podkreśla prof. Grzegorz Woźniakowski

ASF, Kanada,trzoda chlewna, restrykcje

Kanada i UE zawarły porozumienie w sprawie stref ASF

Wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) skutkuje wyznaczeniem obszaru objętego restrykcjami. Kanada i Unia Europejska uzgodniły, że produkty ze świń pochodzących ze stref wolnych od ASF mogą podlegać bezpiecznemu handlowi.   Jednym ze...

Najbardziej liczny przypadek ASF u dzików wystąpił w województwie mazowieckim w miejscowości Kołodziąż położonej w powiecie siedleckim w gminie Wodynie.

Służby znalazły tam osiem padłych dzików.

Szczegóły dotyczące bieżących przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA