Pobieranie próbek krwi od świń ze stref ASF przed ich przemieszczeniem nie zawsze jest konieczne. Można skorzystać z odstępstwa wprowadzając odpowiednie zasady bioasekuracji.
Gospodarstwa położone w strefach afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą skorzystać z odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku wirusa ASF od przemieszczanych zwierząt. Musza one jednak spełniać podwyższone zasady bioasekuracji.
Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje dodatkowe koszty pracy dla producentów świń, stres dla zwierząt oraz związane jest z regularnym wchodzeniem osób spoza obsługi w bezpośredni kontakt z trzoda chlewną – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Eksperci ze Związku wnioskują o umożliwienie pobierania próbek krwi do badań przez lekarzy standardowo opiekujących się stadem.
Notowania tuczników na unijnych rynkach w ostatnim tygodniu listopada spadły od 4 do 9 centów za kg wagi bitej ciepłej (wbc). Niemiecka cena utrzymała się na niskim poziomie i wyniosła 1,19 euro za kg wbc. Tuczniki w krajach...
Chcą również tam, gdzie jest to możliwe cotygodniowego pobierania próbek z kości długich i organów od zwierząt padłych.
Gospodarstwa położone w strefach ASF, które chcą korzystać z odstępstwa od pobierania krwi do badań w kierunku ASF przed wysyłką świń przez cały rok, powinny wprowadzić u siebie podwyższone zasady bioasekuracji.
Szczegóły dotyczące zasad znajdziesz
TUTAJ. Są one zapisane w dokumencie bazowym Głównego Inspektoratu Weterynarii wydanego 5 października 2020 r. oraz w piśmie Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 12 października 2020 r.
W sytuacji kiedy rolnik chce uzyskać odstępstwo od badań krwi w okresie poza sezonem ognisk ASF, czyli od początku listopada do połowy maja, wystarczy że spełnić wymagania bioasekuracji wymagane rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. (Dz.U. 2018 poz. 290 z późn. zm.). Szczegóły znajdziesz
TUTAJ.
W celu uzyskania odstępstwo wystarczy złożyć wniosek do Powiatowego Lekarza Weterynarii o wprowadzenie monitoringu na podstawie cotygodniowego pobierania próbek od co najmniej pierwszych 2 padłych świń, starszych niż 60 dni w każdym budynku.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ