Ognisko ASF w Rumunii w gospodarstwie przyzagrodowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-03-2018,10:30 Aktualizacja: 26-03-2018,10:05
A A A

Służby weterynaryjne w Rumunii oficjalne poinformowały o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń. Wybuchło ono w przyzagrodowym gospodarstwie rolnym, w którym utrzymywanych było pięć tuczników. Wszystkie zwierzęta wskutek zakażenia wirusem padły.

Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko ASF znajduje się w Bercu Nou, w regionie Satu Mare, w pobliżu granicy z Ukrainą oraz w pobliżu granicy z Węgrami.

populacja dzików, przypadek asf, dziki, odstrzał dzików

Dziki z ASF same padają. Mamy tylko dwa odstrzelone osobniki

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Padłe oraz odstrzelone zwierzęta zostały znalezione w okresie od 13 do 18 marca na terenie czterech województw,...

Ukraina zmaga się z wirusem ASF, który szerzy się tam niemal bez żadnej kontroli. Czwarte ognisko w Rumunii może jednak niepokoić hodowców Węgier, gdzie do tej pory nie wykryto ASF. Tymczasem choroba znajduje się w Rumunii już zaledwie cztery kilometry od granicy tego państwa. Presja ze strony wirusa będzie więc jeszcze większa.

Ogniska ASF w Rumunii wybuchały w regionie Satu Mare już latem ubiegłego roku. Dwa z nich zostały wówczas potwierdzone również w gospodarstwach przyzagrodowych. Z kolei w tym roku w styczniu choroba weszła do chlewni, w której utrzymywanych było 38 zwierząt.

Gospodarstwo, w którym wykryto czwarte ognisko ASF w Rumunii jest zlokalizowane zaledwie cztery kilometry od chlewni, do której wirus dostał się w styczniu tego roku.

Dziki są najbardziej prawdopodobnym wektorem szerzenia się wirusa ASF w Rumunii. Brakuje bowiem oficjalnych danych pochodzących od rumuńskich władz na temat ognisk. Stąd zwierzęta te są uważane za czynnik, który wpływa na rozprzestrzenianie się choroby.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA