Chiny zagospodarowały nadwyżkę mięsa wieprzowego sprowadzonego z Ameryki Północnej. Spowodowało to wzrost popytu na wieprzowinę, a tym samym wzrost jej cen.
Danish Crown przewiduje, że w Chinach zwiększy się zapotrzebowanie na wieprzowinę. Jeżeli prognozy te sprawdzą się, ceny tuczników mogą wzrosnąć.
Lars Albertsen, dyrektor sprzedaży globalnej w Danish Crown Pork twierdzi, że w tym roku w Chinach będzie duże zapotrzebowanie na wieprzowinę.
Jego zdaniem obecna sytuacja na rynku chińskim wygląda podobnie do tej z ostatniego kwartału 2019 r. Popyt na mięso wieprzowe rośnie, a zamówienia na wysyłkę w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, które przyjmuje Danish Crown, są realizowane po rosnących cenach.
Obostrzenia związane z Covid-19 wpłynęły na spadek popytu, a tym samym na obniżenie cen skupu żywca wieprzowego w wielu krajach Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi Hiszpania, gdzie notowania tuczników regularnie rosną. Cena...
Wzrost popytu, jak podaje portal euromeatnews.com, jest odnotowywany nie tylko w Chinach, ale również w regionie Azji i Pacyfiku. Japonia, Filipiny i Australia szukają dostawców wieprzowiny na rynku globalnym, ponieważ Niemcy z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) mają obecnie zakaz eksportu wieprzowiny do tych państw.
Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych odnotowano spadek liczby ubojów w porównaniu do 2020 r. Dlatego nie tylko Chiny, ale Azja i kraje Pacyfiku szukają dostawców w Unii Europejskiej.
Danish Crown zmieniło strategię dostaw i zwiększyło produkcję mięsa mrożonego. Umożliwia to obsługę zarówno nowych jak i stałych klientów, między innymi z Japonii i Australii, a także z Chin.
Nowe ogniska ASF zgłoszone w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Chinach spowodowały wzrost popytu w ostatnich tygodniach.
Duże ilości mięsa wysyłanego z Ameryki Północnej do Chin wiosną i latem spowodowały, że ceny bardzo spadły. Jednak obecnie nadwyżka wieprzowiny zmniejszyły się, a tym samym popyt i ceny zaczęły rosnąć.
Niedawno WH Group, największy chiński przetwórca wieprzowiny ogłosił, że zamierza zwiększyć import mięsa, ponieważ ceny na rynku krajowym pozostaną wysokie. W ubiegłym roku chińska grupa sprowadziła do kraju 700 tys. ton mięsa, głównie wieprzowiny.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ