Afrykański pomór świń wtargnął do Sardynii 11 listopada 2011 r. Od tego czasu wyspa ta walczyła z tym wirusem, aby po 11 latach walki ogłosić sukces.
Sardynia po 11 latach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) uwolniła się od wirusa. Dzięki temu od stycznia 2023 r. będzie mogła wznowić eksport wieprzowiny.
Sardynia jest to włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Po 11 latach walki z ASF uznano ją za wolną od choroby.
- Koniec restrykcji wraz z anulowaniem bezwzględnego zakazu przemieszczania trzody chlewnej i produktów z naszego regionu stanowi fundamentalny punkt zwrotny dla sektora hodowlanego na Sardynii – mówił przewodniczący Regionu Christian Solinas.
Federacja Rosyjska planuje podwojenie dostaw mięsa na rynki zagraniczne. Do 2030 r. chce stać się jednym z pięciu największych światowych eksporterów wieprzowiny. Na przełomie najbliższych pięciu do siedmiu lat Rosja chce...
Zatwierdzone w Brukseli zmiany oficjalnie wejdą w życie w styczniu 2023 r. wraz z aktualizacją unijnego rozporządzenia.
W najbliższych tygodniach wspólnie z Ministerstwem Zdrowia określone zostaną wytyczne dotyczące wyjątków w przemieszczaniu świń na obszarach, gdzie nadal obowiązują ograniczenia.
- Ciężko pracowaliśmy, aby osiągnąć ten kamień milowy. Walka z ASF była długa i wymagała zaangażowania i poświęcenia z wszystkich stron – tłumaczył Christian Solinas.
Punktem zwrotnym, jak podaje portal euromeatnews.com, był ostatni audyt Komisji Europejskiej, który odbył się w listopadzie 2021 r. W maju służby w Sardynii doszły do porozumienia w sprawie ustalenia dokładnego harmonogramu i raportowania wprowadzonych działań.
W walkę z wirusem zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Sardynii, ale także Jednostka Projektowa, Eksperymentalny Instytut Zooprofilaktyki Sardynii, służby weterynaryjne, ale także burmistrzowie, myśliwi i stowarzyszenia branżowe, które w ostatnich latach wniosły zasadniczy wkład.
Sardynia walczyła z wirusem od 11 listopada 2011 r. ASF po raz pierwszy pojawił się na wyspie w 1978 r. Najprawdopodobniej przybył do portu Cagliari lub na lotnisko wojskowe Decimomannu, a następnie rozprzestrzenił się.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ