Główny lekarz weterynarii potwierdził o wystąpieniu pięciu kolejnych ognisk ASF. Choroba zaatakowała w woj. mazowieckim i lubelskim w gospodarstwach utrzymywano łącznie niemal 600 świń.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu pięciu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. W gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano 590 świń.
Wirus ASF został potwierdzony w pięciu gospodarstwach na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 i 8 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Skuteczna walka z afrykańskim pomorem świń wymaga wprowadzenia w inspekcji weterynaryjnej 500 nowych etatów i zwiększenia wynagrodzeń dla lekarzy. Jest to konieczne z powodu wprowadzenia nowych zdań związanych ze zwalczaniem choroby. ...
Ognisko nr 157 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 462 świnie położonym w gminie Wiśniew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim. Ognisko ASF nr 158 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano dwie świnie położonym w gminie Urszulin w powiecie włodawskim w woj. lubelskim.
Ognisko choroby nr 159 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie położonym w gminie Ulan- Majorat w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim. Ognisko nr 160 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim w woj. lubelskim.
Ostatnie ognisko nr 161 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 świnie w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w woj. lubelskim. We wszystkich gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ