Zakończyła się dwudziesta konferencja hyopatologiczna w Puławach
Organizatorem konferencji, która od 20 lat odbywa się w w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach jest prof. dr hab. dr h.c. Zygmunt Pejsak.
Tegoroczne spotkanie dotyczyło krytycznych obszarów w produkcji świń. Tematy wykładów odnosiły się więc do problemów chorobowych, ale również rozrodu świń, żywienia loch w laktacji, mikotoksyn oraz stresu oksydacyjnego. W sumie przez dwa dni swoje prezentacje wygłosiło 15 prelegentów.
Dr Osler Desouzart z Brazylii mówił o aktualnej sytuacji ekonomicznej na świecie oraz prognozach na najbliższe lata. Dużą uwagę zwrócił na politykę Unii Europejskiej dotyczącej żywności, która jego zdaniem jest niezrozumiała.
Pejsakówka po raz 20 - W Puławach trwa jubileuszowa konferencja hyopatologiczna
Enrico Marco z Hiszpanii mówił o laktacji loch jako momencie krytycznym w produkcyjności macior.
- Złe żywienie macior w laktacji czyli w czasie, kiedy karmią one prosięta skutkuje wydłużeniem okresu od odsadzenia do pokrycia. Musimy przy tym pamiętać, że każdy bezproduktywny dzień u lochy kosztuje, więc hodowcy ponoszą z tego tytułu duże straty - mówił Marco.
Tim Loula ze Stanów Zjednoczonych omówił amerykańskie doświadczenia z epidemiczną biegunką świń.
- Kiedy kilka lat temu byłe w Chinach nikt nie chciał ze mną rozmawiać na temat chorób takich jak afrykański czy klasyczny pomór świń lub PRRS. Już wtedy pytali mnie o PED. Twierdziłem, że to nie jest problem. Dziś wiem, że ich pytania były uzasadnione, a ja bardzo się myliłem - mówił Loula.
PED w USA spowodowała ogromne straty. W pierwszym roku zginęło od 8 do 10 mln świń, a powrót od momentu wybuchu choroby do normalnej produkcji na wielu fermach następował dopiero po 20 tygodniach.
David Chennells, lekarz weterynarii prywatnej praktyki z Wielkiej Brytanii mówił o sterowaniu rozrodem świń.
- Każdy hodowca pracujący ze stadem podstawowym powinien wyznaczyć sobie cele produkcyjne. Moim zdaniem maciory mają rodzić średnio 12,8 żywych prosiąt, na miot. W ciągu roku należy od nich odsadzać 27 prosiąt i sprzedawać minimum 25-26 tuczników - mówił Chennells.
Punktem kulminacyjnym konferencji było wystąpienie prof. dra hab. dra d.c. Zygmunta Pejsaka, który podsumował 20 lat konferencji oraz podziękował uczestnikom za przybycie i zaprosił ich na kolejną, 21 edycję Pejsakówki, która odbędzie się w przyszłym roku.
Głównymi sponsorami tegorocznej konferencji były firmy Boehringer Ingelheim, Huvepharma oraz LNB.