Zakaz stosowania pasz GMO: wzrośnie import żywności GM
Wprowadzenie od stycznia 2024 roku zakazu stosowania pasz GMO niesie ze sobą poważne skutki dla produkcji zwierzęcej.
Inicjatywa #HodowcyRazem zwraca uwagę na zagrożenie w postaci wzrostu importu mięsa wieprzowego i drobiowego z zagranicy.
Proponowane rozwiązanie prawne nie zezwalają na wykorzystywanie w produkcji żywności czyli w tym przypadku mięsa i jaj pasz GMO, ale dopuszcza możliwość importu do Polski żywności GM.
Rząd nie ustanowił żadnych restrykcji dotyczącej importu do Polski żywności, która powstaje przy udziale GMO.
Zakaz stosowania pasz GMO: ceny żywności wzrosną
"Oznacza to, że jeśli w Polsce zabronione będzie stosowanie pasz zawierających GMO, to nie ma zakazu importowania mięsa od zwierząt żywionych paszami z udziałem modyfikowanej soi czy kukurydzy z innych krajów UE, które takiego zakazu, zgodnie z prawem UE, nie wprowadziły" argumentują hodowcy dodając:
"Nie będzie również żadnej możliwości udowodnienia, że importowane mięso pochodzi od zwierząt żywionych paszami z udziałem GMO".
Nauka nie daje dzisiaj możliwości wykrycia śladów żywienia zwierząt paszami zawierającymi rośliny GMO.
Zgodnie z opiniami autorytetów naukowych mięso świń żywionych paszą zawierającą GMO i paszą wolną od GMO , niczym się nie różni.
"Czy następnym krokiem, wbrew przyjętym zobowiązaniom międzynarodowym, będzie zakaz importu mięsa z krajów, w których są stosowane pasze z GMO ? Dopuszczenie takiego importu oznaczałoby, że celem zakazu stosowania pasz z GMO jest dyskryminacja rodzimych producentów mięsa" podkreślają hodowcy zrzeszeni w ramach inicjatywy #HodowcyRazem
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków