Wścieklizna potwierdzona w kolejnym województwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-12-2021,13:45 Aktualizacja: 02-12-2021,9:28
A A A
Od początku bieżącego roku wściekliznę potwierdzono w woj. mazowieckim oraz podkarpackim. Służby weterynaryjne w najnowszym doniesieniu informują, że choroba została potwierdzona w kolejnym województwie, które bylo wolne od wścieklizny przez ostatnie 7 lat.
 
Do tej pory wścieklizna najbardziej rozprzestrzeniała się w woj. mazowieckim, gdzie potwierdzono 94 przypadki tej choroby. Dwa przypadki choroby potwierdzono także w woj. podkarpackim. 
 
Główny lekarz weterynarii 30 listopada poinformował o stwierdzeniu 94-97 przypadku wścieklizny u zwierząt w 2021 r. Choroba została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 19 oraz 22 listopada.
 
identyfikacja i rejestracja zwierząt, choroby zakźne zwierząt, ASF

Ustawa ma pomóc w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

Do prac rządu trafił projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego nowe przepisy Unii Europejskiej w tej sprawie. W związku z tym, że unijne rozporządzenie (2016/429) obowiązuje od dnia 21...
Przypadek wścieklizny nr 94 w 2021 r. stwierdzono w miejscowości Gródek w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim w woj. mazowieckim, u padłego lisa. Kolejny przypadek choroby nr 95 stwierdzono również w woj. mazowieckim w miejscowości Karczew w gminie Karczew w powiecie otwockim, u padłego lisa.
 
Przypadek wścieklizny nr 96 stwierdzono w miejscowości Otwock w gminie Otwock w powiecie otwockim w woj. mazowieckim, u padłego lisa.
 
Ostatni potwierdzony przypadek wścieklizny nr 97 stwierdzono w miejscowości Zajeziorze w gminie Samborze w powiecie sandomierskim w woj. świętokrzyskim, u odstrzelonego lisa.
 
Jest to pierwszy przypadek wścieklizny w tym województwie od 2014 r. W bieżącym roku na tym obszarze przeprowadzono 2 akcje szczepień lisów. Pierwsza odbyła się w dniach 15-16 października, a druga w dniach 21-23 listopada. 
 
W powyższych przypadkach wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA