Kolejne przypadki wścieklizny zostały potwierdzone w Polsce na terenie woj. mazowieckiego. Wszystkie z nich stwierdzono u padłych zwierząt, w tym u lisa, kota i u kuny.
Służby weterynaryjne poinformowały o trzech kolejnych przypadkach wścieklizny w Polsce. Choroba została potwierdzona w woj. mazowieckim.
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie trzech przypadków wścieklizny u zwierząt, na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 14 grudnia.
Przypadek wścieklizny 106 w 2021 r. został stwierdzony w miejscowości Starogród w gminie Siennica w powiecie mińskim u padłego kota.
Przeciwdziałanie ewentualnym szkodom wyrządzonym przez dzikie zwierzęta, a zarazem ich ochrona to cele inicjatyw, które zostaną zrealizowane na Śląsku i w Małopolsce przy wsparciu finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...
Przypadek wścieklizny 107 został stwierdzony w miejscowości Tabor w gminie Celestynów w powiecie otwockim u padłej kuny. Ostatni przypadek wścieklizny nr 108 został stwierdzony w dzielnicy Targówek miasta stołecznego Warszawy u padłego lisa.
Tym samym liczba przypadków choroby w woj. mazowieckim wzrosła do 104. W województwie podkarpackim i świętokrzyskim jak do tej pory potwierdzono po dwa przypadki wścieklizny.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że w Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
Jest to jedna z najgroźniejszych chorób przenoszących się ze zwierząt na człowieka. Wirus przenosi się ze śliną chorego zwierzęcia, a najczęstszą drogą zakażenia jest pokąsanie.
Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych szczepień przeciwko wściekliźnie u psów, jak również u kotów.