Kolejne przypadki wścieklizny potwierdzono w Polsce nie tylko u lisów, ale również u padłych kotów. Główny lekarz weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko tej chorobie również kotów.
Służby weterynaryjne poinformowały o nowych przypadkach wścieklizny w Polsce. Choroba nie tylko została wykryta u padłych lisów, ale również u kotów.
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 10 nowych przypadków wścieklizny u zwierząt, w tym siedmiu u zwierząt dzikich i trzech u zwierząt domowych. Wszystkie przypadki wystąpiły w woj. mazowieckim.
Choroba została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 5 oraz 12 listopada.
Przypadek wścieklizny nr 84 w 2021 r. stwierdzono w miejscowości Gadka w gminie Kołbiel w powiecie otwockim u padłego lisa. Przypadek 85 stwierdzono w miejscowości Zielonka w gminie Zielonka w powiecie wołomińskim u padłego kota.
Paweł Niemczuk został powołany na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii. Nominację wręczył we wtorek Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Niemczuk pełnił już funkcje szefa weterynarii. Na to...
Przypadek 86 stwierdzono w miejscowości Kalonka w gminie Pilawa w powiecie garwolińskim u padłego kota, a nr 87 w miejscowości Bukowiec w gminie Kowala w powiecie radomskim u padłego lisa.
Przypadek wścieklizny nr 88 stwierdzono w miejscowości Gózd w gminie Gózd w powiecie radomskim u padłego kota. Przypadek nr 89 stwierdzono w miejscowości Zawada Stara w gminie Policzna w powiecie zwoleńskim u padłego lisa.
Przypadek nr 90 stwierdzono w dzielnicy Wawer miasta stołecznego Warszawy u padłego lisa, a przypadek nr 91 w miejscowości Okuniew w gminie Halinów w powiecie mińskim u padłego lisa.
Przypadek wścieklizny nr 92 stwierdzono w miejscowości Wola Karczewska w gminie Wiązowna w powiecie otwockim u padłego lisa. Ostatni przypadek wścieklizny nr 93 w bieżącym roku stwierdzono w dzielnicy Wawer we Warszawie u padłego lisa.
We wszystkich przypadkach zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.
Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązku szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych zachęca również do szczepienia kotów.