Weterynaria podejmuje działania w obliczu zagrożenia pryszczycą
Inspekcja Weterynaryjna podjęła działania w Polsce w związku ze stwierdzaniem pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy w Niemczech, blisko granicy z naszym krajem.
Niemieckie służby weterynaryjne 10 stycznia poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis).
Woły były utrzymywane hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt.
Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia.
Pryszczyca w Niemczech blisko granicy z Polską!
Władze Brandenburgii wprowadziły 72-godzinny zakaz przemieszczeń zwierząt, obowiązujący od 11 stycznia oraz wyznaczyły obszary objęte ograniczeniami:
- zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska;
- zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska.
Rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła choroby. W promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.
Weterynaria w Polsce działa prewencyjnie
W związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech 11 stycznia zwołano sztab kryzysowy w Głównym Inspektoracie Weterynarii oraz wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu.
Postawiono w stan gotowości Inspekcję Weterynaryjną w 3 województwach.
Wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżające na terytorium Polski.
Kontrole prowadzone są przez Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną.
Mleczny rynek: czy produkcja mleka w Polsce wciąż rośnie?
Postawiono w stan gotowości laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach mogące wykonać badania w kierunku pryszczycy.
Zinwentaryzowano sprzęt i urządzenia konieczne do działań związanych ze zwalczaniem pryszczycy w Polsce.
Wdrożono procedury informacyjno-komunikacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce.
Wdrożono ścisłą współpracę z organami władz weterynaryjnych Niemiec oraz KE.
Nie jest groźna dla ludzi
Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich.
Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy.
Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Choroba nie jest groźna dla ludzi.
Wszelkie informacje na temat źródeł i dróg zakażenia, zasad ochrony zwierząt oraz sytuacji epizootycznej dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)