Ukraińscy weterynarze w polskich gospodarstwach? Jest stanowisko samorządu
Lekarze weterynarii z Ukrainy muszą w znaczącym zakresie uzupełniać swoje wykształcenie - wskazuje Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna. W jej ocenie mogą na początek zatrudniać się w lecznicach w charakterze personelu pomocniczego.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przyjęła stanowisko w sprawie wprowadzenia specjalnych ułatwień w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy weterynarii z Ukrainy.
Wojna w Ukrainie wyzwaniem dla rolnictwa
Samorząd lekarzy weterynarii zwraca uwagę, że obecnie proces uzyskiwania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez obywateli Ukrainy wygląda podobnie do tego, który przechodzą obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski.
"Odmienności polegają w zasadzie jedynie na tym, że osoby takie zmuszone są nostryfikować dyplom i zdać egzamin ze znajomości języka polskiego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną. Przy czym wypada zauważyć, iż w przypadku gdy dany obywatel Ukrainy ukończył studia magisterskie na kierunku weterynaria w języku polskim, prowadzone przez polską szkołę wyższą, nie będzie potrzebował nostryfikacji dyplomu i będzie zwolniony z egzaminu ze znajomości języka polskiego. W takiej sytuacji jego droga do uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii będzie wyglądała tak, jak droga obywatela Polski" - wskazuje KRL-W.
Jednocześnie podkreśla, że kwalifikacje lekarzy weterynarii z Ukrainy, którzy w tym kraju ukończyli studia wyższe, nie odpowiadają w pełni wymaganiom obowiązującym na terenie UE, w tym szczególnie w zakresie Weterynaryjnej Ochrony Zdrowia Publicznego.
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mają więcej zarabiać
"Informują o tym pracownicy naukowo-dydaktyczni wydziałów medycyny weterynaryjnej, którzy przeprowadzają egzaminy nostryfikacyjne z poszczególnych dziedzin medycyny weterynaryjnej. W związku z powyższym lekarze weterynarii z Ukrainy muszą w znaczącym zakresie uzupełniać swoje wykształcenie w ramach procesu uznawania posiadanego przez nich dyplomu za równoważny dokumentom wymienionym w wykazie dyplomów i innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza weterynarii przez obywateli państw członkowskich" - zaznacza KRL-W.
Dlatego według niej nie sposób wprowadzić ułatwień w dostępie do zawodu lekarza weterynarii dla obywateli Ukrainy, którzy ukończyli studia na tamtejszych uczelniach. Ich kwalifikacje nie są tożsame z posiadanymi przez lekarzy weterynarii z państw UE.
"W ocenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej lekarze weterynarii z Ukrainy mogą - i tak się często dzieje - uzyskać zatrudnienie w zakładach leczniczych dla zwierząt w charakterze personelu pomocniczego i w trakcie tego zatrudnienia starać się w trybie przewidzianym przez aktualnie obowiązujące przepisy krajowe o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii" - czytamy w stanowisku.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)