Tylko przez dwa lata będzie można stosować pasze z GMO

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2016,8:00 Aktualizacja: 04-11-2016,21:04
A A A
Do 1 stycznia 2019 roku będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy - zakłada nowelizacja ustawy o paszach, którą uchwalił w piątek przez Sejm. 
 
Za uchwalaniem ustawy głosowało 395 posłów, przeciw było 15, sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
 
W trakcie prac na ustawą posłowie zmodyfikowali pierwotną rządową propozycję, by zakaz ten zaczął obowiązywać za cztery lata, czyli od 1 stycznia 2021 r. Zdecydowali, że moratorium na stosowanie GMO w paszach zacznie obowiązywać już za dwa lata. Poprawkę w tej sprawie złożyło PiS.

gmo, pasze gmo, pasze, ewa lech, sejmowa komisja rolnictwa, sejm, krzysztof ardanowski

Kłótnia o pasze GMO. Posłowie PiS nie zgadzają się z rządem

O dwa lata dłużej, a nie jak chce rząd o cztery, będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy - zakłada poprawka posłów PiS do projektu ustawy o paszach, którą poparła sejmowa komisja...
Właśnie ta kwestia wzbudziła ożywioną dyskusję wśród posłów, jeszcze przed ostatecznym przegłosowaniem ustawy.
 
Posłowie PO, PSL i Nowoczesnej pytali polityków PiS, co się stało, iż partia rządząca zmieniła swoje zdanie w sprawie GMO. Dorota Niedziela (PO) przypomniała, że PiS protestował przeciwko przepisom, które wydłużały w 2012 roku o 4 lata do 1 stycznia 2017 r. możliwość stosowania pasz genetycznie modyfikowanych. Podkreśliła, że wówczas, cały klub PiS głosował przeciwko.
 
O to samo pytała też Ewa Lieder z Nowoczesnej. - Czy prawdą jest, że PiS będąc w opozycji krzyczał, że GMO należy zakazać, natomiast jak doszedł do władzy, to poczuł, że nie jest to łatwe - mówiła. Posłanka przyznała, że wprowadzenie od dziś zakazu stosowania pasz z GMO spowodowałoby "drastyczny" spadek konkurencyjności polskiego przemysłu na rynku UE.
 
Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) oraz Norbert Kaczmarczyk (Kukiz'15) dopytywali się o stanowisko ministerstwa rolnictwa w sprawie skrócenia czasu, od którego zacznie obowiązywać moratorium. Maliszewski pytał, czy minister Jurgiel nie wierzy w swoje umiejętności, skoro zaproponował 4 lata. Kaczmarczyk pytał się z kolei, czy dwa lata wystarczą, by zastąpić pasze z GMO polskimi wysokobiałkowymi odpowiednikami i "czy będziemy w końcu wolni od GMO?".

kukurydza, kukurydza GMO, Parlament Europejski, europarlament, gmo

Europarlament przeciwko legalizacji kolejnych odmian kukurydzy GMO

Parlament Europejski na posiedzeniu komisji ds. Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego - ComEnvi w niewiążącej rezolucji wezwał Komisję Europejską, aby nie wydawała zezwolenia na uprawę dwóch nowych odmian kukurydzy.   ...
W trakcie prac nad ustawą wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest on konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO.
 
Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach o cztery lata pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego sektora w stosunku do podmiotów zagranicznych, ponieważ cena pasz nie wzrośnie. Obecnie Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej rocznie, cała UE - ok. 35 mln ton. 
 
Wiceminister zapewniała, że ten czas zostanie wykorzystany m.in. do przeprowadzenia analiz możliwości stosowania wysokobiałkowych pasz innych niż genetycznie modyfikowana śruta sojowa. Resort chce też spopularyzować wśród rolników wykorzystanie śruty rzepakowej czy zwiększenia upraw roślin strączkowych.
 
Propozycję ministerstwa rolnictwa popierała branża drobiarska czy producenci pasz. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wprowadzenie szybkiego zakazu stosowania pasz z GMO mogłoby spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce. Ich zdaniem nie uniknie się wzrostu cen na rynku krajowym, według organizacji, nawet o 30-40 proc.
 
Projekt ustawy był za to zdecydowanie krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO. Podobnie jak w piątek opozycja, zarzucały one partii rządzącej niekonsekwencję.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA