Substancje z fipronilem są zbyt łatwo dostępne. Weterynarze chcą zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KRL-W, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2017,12:05 Aktualizacja: 03-10-2017,12:24
A A A

Preparaty zawierające substancję czynną fipronilum są zbyt łatwo dostępne i stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi. Zdaniem samorządu lekarzy weterynarii powinny być sprzedawane tylko z przepisu specjalisty i pod jego nadzorem.

W ostatnim czasie przez media przetoczyło się wiele informacji dotyczących użycia produktów leczniczych weterynaryjnych zawierających w swoim składzie substancję czynną o nazwie fipronilum. Została ona nielegalnie wykorzystana na fermach kurzych w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce, stwarzając realne zagrożenia dla konsumentów.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skażone jaja, skażony drób, Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii

Przekroczone normy fipronilu w polskich jajach. Trwa kontrola ferm

W trzech próbkach jaj z trzech ferm z Mazowsza i Wielkopolski wykryto przekroczenie norm fipronilu - poinformował Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii, powołując się na informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego....

Dlatego samorząd lekarzy weterynarii zwraca się do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem o zmianę kategorii dostępności tych produktów z OTC (produkty lecznicze weterynaryjne wydawane bez przepisu lekarza) na Rp (produkty lecznicze weterynaryjne wydawane z przepisu lekarza).

- Ostatnie wydarzenia pokazały, że zakwalifikowanie powyższych produktów do kategorii OTC stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego żywności pochodzenia zwierzęcego, a przez to zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Należy podkreślić, że fipronilum łatwo wchłania się przez skórę, również człowieka, co powoduje, że przypadkowy kontakt z nim, np. podczas podawania na skórę zwierzęcia, może być także szkodliwy dla zdrowia - przekonuje Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.  

Zdaniem samorządu lekarsko-weterynaryjnego takie preparaty nie powinny znajdować się w ogólnodostępnych punktach sprzedaży, ale być stosowane jedynie z przepisu lekarza weterynarii i to pod jego nadzorem. Tymczasem obecnie dostępne są nawet w 500 ml opakowaniach, przy stosunkowo wysokim stężeniu substancji czynnej fipronilum.

leczenie zwierząt, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Marek Mastalerek, zakaz handlu w niedziele

Kto będzie leczył zwierzęta w niedziele? Rolnicy mogą mieć problem

Marek Mastalerek, dyrektor Biura Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej alarmuje, że przyjęcie obecnej wersji projektu zakazu handlu w niedziele bardzo skomplikuje życie zakładom leczniczym. Weterynarze będą mogli zrobić zwierzęciu zastrzyk, ale nie...

- Przypominamy, że Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna w licznej korespondencji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi od lat wskazywała na zagrożenia wynikające z bezrefleksyjnego wprowadzania do kategorii OTC coraz to szerszej gamy produktów leczniczych weterynaryjnych i negatywnie opiniowała kolejne nowelizacje rozporządzenia - podsumowuje Łukaszewicz.

Uwagi samorządu lekarsko-weterynaryjnego nie były jednak nigdy uwzględniane.

Teraz przedstawiciele KRL-W mają nadzieję, że wobec oczywistych faktów skażenia żywności fipronilum, rząd przychyli się do ich wniosku mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i zwierząt.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA