Stawki pomocy dobrostanowej w górę? Resort odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2021,18:10 Aktualizacja: 12-11-2021,15:27
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek samorządu rolniczego w sprawie podniesienia stawek dobrostanowych do bydła, świń i owiec.

Jak pisaliśmy, wnioskodawca przekonywał, że stawka dopłat dobrostanowych powinna wynosić 3-krotność obecnej ze względu na znacznie podwyższone koszty produkcji, jakie muszą ponosić hodowcy. Co na to resort?

"Mając na uwadze, że rok 2022 jest ostatnim rokiem realizacji działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020, nie są planowane zmiany w wysokości stawek płatności dobrostanowych w odniesieniu do bydła, świń i owiec" - jednoznacznie poinformowali urzędnicy.

Płatności dobrostanowe, dobrostoan zwierząt, Grzegorz Puda, wypas krów mlecznych

Poprawa dobrostanu zwierząt to wyzwanie na dziś i jutro

Obecna, jak i przyszła Wspólna Polityka Rolna kładzie duży nacisk na zapewnienie zwierzętom gospodarskim lepszych warunków bytowych - podkreślił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Dodał, że działanie polegające na poprawie dobrostanu...
Zaznaczyli jednocześnie, iż w odniesieniu do nowej perspektywy finansowej, tj. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027), planowane jest względem obecnie wspieranych grup zwierząt zwiększenie stawki płatności na świnie.

"Propozycja zawarta w III projekcie PS WPR 2023-2027 wychodzi naprzeciw zgłaszanym postulatom oraz uwzględnia trudną sytuację w sektorze trzody chlewnej. W PS WPR 2023-2027 proponuje się, aby stawka płatności dla loch wynosiła 335 zł/lochę (dotychczas było to 301 zł/lochę), a dla tuczników - 30 zł/tucznika (dotychczasowa stawka płatności wynosiła 24 zł/tucznika)" - wskazało ministerstwo.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA