SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych norek
Uzyskano kolejne pozytywne wyniki badań na obecność SARS-CoV-2 u norek z fermy w powiecie kartuskim - podało ministerstwo rolnictwa, powołując się na informacje PIW-PIB w Puławach.
"Państwowy Instytut Weterynaryjny-PIB w Puławach poinformował o kolejnych pozytywnych wynikach u norek na obecność SARS-CoV-2 z fermy w powiecie kartuskim. Próbki do badań pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną pochodziły od kolejnych norek z likwidowanego ogniska, wykrytego w wyniku prowadzonych kontroli urzędowych" - napisano w komunikacie ministerstwa.
Zakażenie Covid-19 u norek powinno być zwalczane z urzędu
Materiał do badań Inspekcja Weterynaryjna dostarczyła 3 lutego 2021 r. "Badania kolejnych próbek będą kontynuowane" - dodano.
W niedzielę wieczorem resort rolnictwa poinformował o pojawieniu się choroby na fermie norek w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. Znajdowało się tam 5845 norek. Zgodnie z przepisami całe stado podlega likwidacji.
Jak mówił we wtorek główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka, koszty dezynfekcji i utylizacji zwierząt ponosi Inspekcja Weterynaryjna.
Zaznaczył, że przepisy nie przewidują odszkodowania, "ale są inne formy wsparcie, np. jakaś nagroda". Dodał, że jeżeli zostaną stwierdzone w dochodzeniu jakieś przestępstwa, to może być nawet kara, bo budżet państwa ponosi koszty likwidacji stada.
Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nie przewiduje odszkodowania za zabite norki.
Osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek lekarza powiatowego, może przyznać nagrodę ze środków budżetowych.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)