Rząd zdecydował o wieloletnim programie ochrony zdrowia zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2018,8:10 Aktualizacja: 29-08-2018,8:19
A A A

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu "Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego" na lata 2019-2023. Będzie realizowany przez Inspekcję Weterynaryjną, a jego koszt to blisko 76 mln zł.

Resort rolnictwa tłumaczył, że głównym celem programu jest stworzenie aktualnego profilu występowania zagrożeń dla zdrowia publicznego, wynikających z występowania istotnych chorób zakaźnych zwierząt, zoonoz i skażeń żywności pochodzenia zwierzęcego i pasz.

rejestracja zwierząt, zwierzęta gospodarskie, bydło, świnie, kozy, arimr

Rusza nowy portal do rejestracji zwierząt

W najbliższych dniach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi nowy portal IRZplus dzięki, któremu rolnicy będą mogli przez internet zgłosić np. o urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju zwierzęcia. Obowiązek dokonywania...

Nadzór nad realizacją programu będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Realizacja programu, wzorem lat ubiegłych, ma na celu umożliwienie wywiązania się Inspekcji Weterynaryjnej z obowiązków nałożonych na nią przepisami Unii Europejskiej.

Będzie to już czwarta edycja programów realizowanych nieprzerwanie od 2003 r. Zaplanowano w niej realizację 45 zadań badawczych, które zostały ujęte w trzy grupy tematyczne. To: kontrola występowania substancji niedozwolonych w żywności pochodzenia zwierzęcego i substancji niepożądanych w paszach, ocena występowania chorób odzwierzęcych oraz chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich. Dodatkowym zadaniem będzie panel szkoleniowy przeznaczony dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Przy opracowywaniu aktualnej edycji programu uwzględniono aktualną europejską i światową sytuację epidemiologiczną w zakresie chorób zakaźnych zwierząt.

norka, zwierzęta futerkowe

Zwierzęta futerkowe objęte nową ustawą

Wypowiedź ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego ws. utrzymania hodowli zwierząt futerkowych w Polsce jest bardzo dobra dla branży - uważa dr Tadeusz Jakubowski, wykładowca SGGW, dyrektor biura Polskiego Związku Hodowców i...

Pierwsza grupa tematów to kontynuacja dotychczasowej problematyki (80 proc. zadań), pozwalająca na jej dotychczasowe monitorowanie i śledzenie tendencji rozwoju. Kolejna grupa zadań dotyczy badań mających na celu potwierdzenie statusu Rzeczypospolitej Polskiej, jako państwa wolnego od określonych chorób zakaźnych zwierząt. Eliminuje to ograniczenia w międzynarodowym obrocie zwierzętami i żywnością pochodzenia zwierzęcego.

Trzecia grupa zadań to nowe będące odpowiedzią na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną i prawną w Unii Europejskiej w obszarze realizacji programu.

Wykonawcą programu będzie Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, jako wiodący ośrodek naukowy w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt i badań nad bezpieczeństwem żywności.

"Instytut ma nowoczesną infrastrukturę badawczą oraz personel podnoszący kwalifikacje i kompetencje. Jest także Krajowym Laboratorium Referencyjnym dla 135 obszarów badawczych, które wykorzystują ponad 240 metod badawczych, akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji" - czytamy w komunikacie CIR.

Program realizowany będzie w latach 2019-2023, a jego koszt wyniesie 75,9 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA