Resort rolnictwa chce rozwijać hodowlę owiec

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2016,8:15 Aktualizacja: 26-07-2016,9:07
A A A

Ministerstwo rolnictwa chce zwiększyć hodowlę owiec w Polsce. Miałyby one stać się alternatywą dla hodowli trzody chlewnej, szczególnie tam, gdzie w wystąpił afrykański pomór świń. Polską jagnięciną zainteresowane są też kraje arabskie.

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa zdecydował o przygotowaniu "Programu odbudowy i zrównoważonego rozwoju owczarstwa". Zdaniem ministerstwa, hodowla tych zwierząt mogłaby być rozwijana m.in. tam, tam gdzie zachodzi konieczność zmniejszania chowu świń w związku z wystąpieniem ASF. Wirus ten nie jest groźny dla owiec.

owce, kozy, wypas zwierząt, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, województwo śląskie

Pieniądze na wypas, czyli owce i kozy ze wsparciem

Rozstrzygnięto konkursy na wypas owiec i kóz oraz promocję tradycyjnego pasterstwa w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszy otwarty konkurs ofert miał na celu ochronę czynną bioróżnorodności i krajobrazu poprzez...

Kolejnym argumentem za rozwojem chowu owiec jest znaczne zapotrzebowanie w krajach arabskich na jagnięta oraz mięso baranie, a ceny korzystne - stwierdza resort. Polska jagnięcina jest ceniona za jakość, gdyż żywiona jest głównie paszami wytwarzanymi w gospodarstwach. Atutem do rozwoju hodowli owiec w naszym kraju jest dość duża ilość naturalnych łąk i pastwisk, w tym w Polsce wschodniej.

W opinii ministerstwa, hodowla owiec w Polsce ze względu na swoją rolę w środowisku przyrodniczym i wiejskim, a także wartość dietetyczną i prozdrowotną mięsa, wysoką jakość wełny i skór, mogłyby odgrywać większą rolę w całej krajowej produkcji zwierzęcej.

Przygotowywany "Program odbudowy i zrównoważonego rozwoju owczarstwa w Polsce" będzie wskazywał sposoby i kierunki rozwoju chowu i hodowli owiec uwzględniając kompleksowe podejście do utworzenia pełnego łańcucha produkcyjnego: od stad hodowlanych, poprzez produkcję, ubój i przetwórstwo, aż do odbiorcy końcowego - zaznaczyło ministerstwo rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA