Rasy rodzime zwierząt gwarantują bioróżnorodność
Konferencja Naukowa "Rodzime rasy zwierząt jako ważny element ochrony bioróżnorodności, zachowania tradycji regionów oraz produkcji żywności o podwyższonych walorach prozdrowotnych" odbyła się w dniach 14-15 czerwca.
Konferencja była połączona z jubileuszem 50-lecia pracy naukowej Prof.dr hab. H.c. multi Zygmunta Litwińczuka oraz 70-leciem Katedry Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła.
Hodowcy apelują do rządzących o uproszczenie ekoschematów
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła UP w Lublinie i lubelskie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego im. M. Oczapowskiego.
- Polska to obecnie jeden z najbardziej zaangażowanych krajów w ochronę zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. Realizowane aktualnie programy ochrony obejmują 92 rasy, linie bądź odmiany, w tym 42 populacje ssaków, 35 ptaków, 5 pszczół oraz 10 linii lub szczepów ryb - podkreślił dr hab. Witold Chabuz, prof. uczelni dodając:
- Ważne miejsce w tym procesie zajmuje Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. W swoich zakładach doświadczalnych utrzymujemy prawdopodobnie największą liczbę ras, objętych programami ochrony. Mamy bydło białogrzbiete, owcę uhruską i świniarkę, kozę sandomierską, koniki polskie, kuce felińskie, konie małopolskie, świnię puławską oraz kury zielononóżki i polbary. Wielu znanych profesorów lubelskiej zootechniki jest ściśle związanych z badaniami nad naszymi rodzimymi rasami zwierząt oraz współpracuje w tym zakresie z ośrodkami naukowymi w ościennych krajach jak Słowacja, Ukraina, czy Litwa.
Manipulują faktami i dyskryminują produkcję zwierzęcą
W trakcie sesji plenarnej prof. Zygmunt Litwińczuk przedstawił osiągnięcia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w ochronie rodzimych populacji zwierząt gospodarskich.
Dr hab. Elżbieta Martyniuk, prof. SGGW wygłosiła referat "Od Światowej Strategii do Światowego Planu Działań na rzecz zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich". Dr Tomasz Krychowski omówił strategię rozwoju rodzimych ras bydła mlecznego na przykładzie Francji. Prof. dr hab. Joanna Barłowska z UP w Lublinie omówiła znaczenie lokalnych ras zwierząt w produkcji żywności regionalnej.
- Rodzime rasy zwierząt gospodarskich cechuje niższa produkcyjność i wynikająca z tego niższa opłacalność z ich utrzymania w stosunku do wysoko produkcyjnych. Są one jednak cenione z uwagi na fakt, że przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, ale również ze względów środowiskowych, kulturowych, społecznych, historycznych oraz w niektórych przypadkach ekonomicznych. Ważnym ich atutem jest również to, że surowce od nich pozyskiwane jak mleko, mięso czy jaja, charakteryzują się podwyższonymi walorami odżywczymi i prozdrowotnymi, a także korzystniejszymi parametrami do przetwórstwa - mówiła prof. dr hab. Joanna Barłowska.
Hodują limousine i oferują ekologiczną wołowinę
Konferencję połączono także z podsumowaniem dotychczasowej pracy dydaktycznej i naukowej prof. dra hab. dr. h.c. multi Zygmunta Litwińczuka, wybitnego profesora i twórcy lubelskiej szkoły naukowej hodowli bydła.
W części wyjazdowej uczestnicy udali się do Puchaczowa, gdzie zwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne "Majątek Rutka", należące do Zdzisława Kołodzieja.
W gospodarstwie utrzymywane są rasy rodzime zwierząt jak bydło białogrzbiete, koza sandomierska, owca wrzosówka, konik polski i gęś biłgorajska. Największym zainteresowaniem cieszyło się stado bydła białogrzbietego.
Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na degustację serów, produkowanych w gospodarstwie z mleka krowiego i koziego.
Drugiego dnia konferencji, która odbywała się w Urszulinie, w ramach doniesień i posterów zaprezentowano 54 doniesienia naukowe, dotyczące głównie wpływu żywienia zwierząt na walory prozdrowotne żywności produkowanej z mleka i mięsa ras rodzimych.
Na zakończenie przedstawiono stan ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w Polsce tj. świni puławskiej, bydła białogrzbietego, koni oraz drobiu.
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków