Przemysł futrzarski zlikwidowali trzy lata przed terminem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2020,8:00 Aktualizacja: 18-12-2020,14:26
A A A

Carola Schouten, minister rolnictwa Holandii potwierdziła, że ostatnie cztery fermy w kraju, na których były trzymane norki, są już puste.

Z powodu obecności koronawirusa wśród tych zwierząt ostateczny termin na wygaszenie hodowli został przesunięty z 2024 roku na marzec 2021 roku, jednak już teraz można mówić o końcu przemysłu futrzarskiego.

hodowla norek, grzegorz puda, Długie Stare, Główny Lekarz Weterynarii

Minister polecił wyjaśnienie nieprawidłowości na fermie norek

Grzegorz Puda, szef resortu rolnictwa polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie pilnych działań wyjaśniających w sprawie nieprawidłowości na fermie norek w województwie wielkopolskim. Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało...

Holandia, niegdyś potentat branży futrzarskiej, wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futro już w 2012 roku, uwzględniając 12-letni okres wygaszenia hodowli.

- Zarówno z Holandii, jak i z Danii płyną ostrzeżenia, że praktycznie niemożliwym jest opanowanie koronawirusa w momencie, gdy zacznie się rozprzestrzeniać na fermach norek. Oba kraje podjęły decyzję o zakazie lub tymczasowym zakazie hodowli zwierząt na futro ze względu na zdrowie publiczne. W Polsce na futro hoduje się ponad 6 milionów norek, jednak wciąż nie są podejmowane żadne stanowcze kroki - mówi Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki

W listopadzie naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku opublikowali oświadczenie o wykryciu koronawirusa u 8 norek z 91 przebadanych z fermy w woj. pomorskim. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach pobrał tam 60 wymazów od 20 zwierząt, podczas gdy na fermie przebywa ok. 8 tysięcy norek, i nie stwierdził obecności wirusa.

Według naukowców z GUMed nie jest to wystarczająca próba, aby móc stwierdzić jednoznacznie brak obecności SARS-CoV-2 na tej fermie.

- Jak powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa pobrano 800 próbek z 17 ferm w Polsce, podczas gdy we wrześniu zgodnie z danymi Głównego Lekarza Weterynarii aktywnych ferm norek w kraju było 354. Badania powinny być więc kontynuowane, ponieważ niemożliwym jest stwierdzenie, że koronawirusa na polskich fermach norek nie ma. Należy pamiętać, że w kraju hodowanych jest ponad 6 milionów norek. Przy takiej liczbie zwierząt ryzyko zakażenia, mutacji i rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 nie powinno być bagatelizowane przez służby - przekonuje Rawicki.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA