Pieniądze za dobrostan. Hodowcy mają czas do 30 czerwca
Hodowcy zwierząt gospodarskich do 30 czerwca mogą składać wnioski o przyznanie płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.
Ceny tuczników rekordowo wysokie
Nabór wniosków o przyznanie płatności w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027 odbywa się po raz pierwszy.
Wniosek należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w formie elektronicznej w aplikacji eWniosekPlus, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Celem ekoschematu: Dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do promowania podwyższonych warunków utrzymania zwierząt gospodarskich.
Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa i powszechnie stosowane praktyki.
W ramach ekoschematu będzie kontynuowane wsparcie do świń, bydła i owiec.
Pomocą zostaną objęte także nowe gatunki i grupy zwierząt tj. kozy, konie, kury nioski, kurczęta brojlery oraz indyki z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
Duże i niezależne gospodarstwa mleczne są przyszłością
Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że zgodnie z oczekiwaniami środowiska rolniczego, w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt wprowadzono wiele zmian, które ułatwiają rolnikom możliwość skorzystania ze wsparcia.
Jedną z kluczowych zmian jest umożliwienie udziału w tym ekoschemacie rolnikom utrzymującym bydło nie tylko w oborach wolnostanowiskowych, lecz także w systemie uwięziowym.
Rolnicy ci będą mogli uzyskać płatności za stosowanie chowu ściółkowego, zapewnienie wypasu, wybiegu czy późniejszego odsadzania cieląt od krów mlecznych.
Rolnicy mają do dyspozycji 13 wariantów w zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt.
Warianty loch, tuczników, krów mlecznych, krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, opasów, owiec, kur niosek, kurcząt brojlerów, indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa, koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, koni utrzymywanych w systemie otwartym oraz kóz.
Więcej informacji na temat ekoschematu: Dobrostan zwierząt znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków