Paraliż weterynarii? Rada chce podwyżek dla lekarzy
W skrajnych przypadkach dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w których lekarz weterynarii za wykonane w gospodarstwie czynności z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 3 do 15 zł - wskazuje Jacek Łukaszewicz.
Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w piśmie do ministra rolnictwa podkreśla, że napływa tam coraz więcej głosów od lekarzy weterynarii wykonujących zadania z wyznaczenia PLW dotyczące żenująco niskiego wynagrodzenia za ich realizację.
Leki dla zwierząt na weterynaryjną e-receptę
Nie są to stawki adekwatne do poziomu wykształcenia tych osób i ponoszonej odpowiedzialności.
"Stąd tez coraz częstsze zapowiedzi wyznaczonych lekarzy weterynarii odstąpienia od wykonywania czynności z wyznaczenia PLW, a to grozi paraliżem realizacji zadań IW w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego" - ostrzega Jacek Łukaszewicz.
Zwraca uwagę, że ostatnia kompleksowa nowelizacja rozporządzenia w zakresie wynagradzania lekarzy weterynarii miała miejsce w 2011 roku w wyniku ogólnopolskiego protestu. Późniejsze nowelizacje, w większości przypadków negatywnie opiniowane przez KRL-W, dotyczyły spraw technicznych.
Według szefa Rady, obowiązujące rozporządzenie wymaga kompleksowej nowelizacji, gdyż nie wypełnia delegacji dla ministra rolnictwa, zawartej w Ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej, do określenia droga rozporządzenia wysokości wynagrodzenia za przedmiotowe czynności, "mając na względzie zapewnienie odpowiedniego poziomu i jakości wykonywanych czynności".
Znamy nazwisko zastępcy głównego lekarza weterynarii
"Zwracam się z prośbą o wszczęcie konstruktywnych prac nad kompleksową nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarz weterynarii" - napisał Łukaszewicz.
Jednocześnie załączył uchwałę KRL-W z 2016 r. w sprawie projektu zmiany przedmiotowego rozporządzenia w oparciu o ekspertyzę Katedry Rachunkowości Menedżerskiej - Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Mogłaby być punktem wyjścia do prac nad nowelizacją rozporządzenia.
Prezes KRL-W wystąpił ponadto o wyznaczenie terminu spotkania roboczego w tej sprawie.
"Niepodjęcie działań w tym zakresie może grozić paraliżem działań Inspekcji Weterynaryjnej z powodu braku chętnych do wykonywania czynności zleconych przez PLW" - podsumował prezes Łukaszewicz.