Organizacje pseudoekologiczne coraz bardziej aktywne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-05-2020,11:00 Aktualizacja: 01-05-2020,17:43
A A A
W Europie rośnie aktywność tzw. organizacji pro-zwierzęcych, które działają na szkodę rolników. Ich członkowie niszczą prace hodowców i stwarzają zagrożenie mikrobiologiczne dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta.
 
Europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca zorganizowała wideokonferencję, podczas której poruszyła najważniejsze kwestie związane z dobrostanem zwierząt w hodowli i transporcie. 
 
Uczestnicy spotkania wyrazili zaniepokojenie zwiększoną aktywnością organizacji pseudoekologicznych, które niszczą prace rolników i stwarzają zagrożenie mikrobiologiczne dla gospodarstw zajmujących się hodowlą zwierząt. 
 
jerzy wierzbicki, marian sikora, FBZPR, PZPBM, obrońcy praw zwierząt

Aktywiści prozwierzęcy nie wejdą do gospodarstw?

Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów prozwierzęcych na teren gospodarstw rolnych -  poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Tak ma wynikać z odpowiedzi,...
W Polsce organizacje te dopuszczają się aktów wandalizmu wśród, których są podpalenia.
 
W pozostałych krajach Unii Europejskiej do takich aktów ściganych prawem jeszcze nie dochodzi. 
 
Członkowie Copa-Cogeca zgodnie stwierdzili, że takie praktyki są niedopuszczalne. Ich zdaniem organizacje pseudoekologiczne nie mogą wchodzić w kompetencje służb weterynaryjnych, które nadzorują hodowlę zwierząt i zapewniają im wysokie standardy zdrowia i dobrostanu.
 
Eksperci ze wszystkich krajów Unii Europejskiej wyrazili także zaniepokojenie w związku z dalszym rozwijaniem się epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
- W krajach Europy Zachodniej jest bardzo duża obawa co do dalszego rozwoju epidemii ASF i zawleczenia jej do pozostałych regionów kontynentu. Opanowanie epidemii to priorytet dla całej branży trzody chlewnej. Przedstawiciele krajów członkowskich wyrazili wątpliwość czy budowa płotu na Odrze zagwarantuje zatrzymanie choroby - powiedział dr inż. Adam Drosio, wiceprzewodniczący grupy roboczej "Zdrowie i dobrostan zwierząt", ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
 
Podczas spotkania poruszono również temat dotyczący dobrostanu w transporcie żywych zwierząt w sytuacji pandemii koronawirusa. 
 
Organizacje członkowskie zwróciły uwagę, że ograniczenia w przemieszczaniu się na granicach wprowadzone ostatnio przez wiele rządów, stanowią problem w zapewnieniu dobrostanu zwierząt w transporcie międzynarodowym.
 
Polski przedstawiciel poinformował uczestników spotkania, że zgodnie z wytycznymi głównego lekarza weterynarii w Polsce wprowadzono tzw. zielony korytarz, który ma na celu ułatwić transport żywych zwierząt.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA