Odszkodowania za choroby zwierząt. Miliony wypłacone
Na poziomie centralnym - ministerialnym - nie są systematycznie zbierane dane o liczbie i wysokości odszkodowań za likwidację stad zwierząt hodowlanych, gdzie wystąpiła tzw. ptasia grypa czy afrykański pomór świń. Resort nie ma aktualnych danych, co może dziwić w kontekście zwalczania rujnujących gospodarstwa chorób zwierząt.
O to ilu rolników otrzymało w 2021 roku odszkodowania w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach ognisk np. grypy ptaków (HPAI), zapytała drogą interpelacji grupa posłów. W odpowiedzi datowanej na 10 sierpnia wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński przyznał, że dane dotyczące liczby gospodarzy, którzy dostali odszkodowania "nie są systematycznie gromadzone na poziomie centralnym".
HPAI w 2021 roku pochłonęła ponad 500 mln złotych
A co z ogniskami ASF? Ile było rekompensat i na jaką kwotę? - Analogicznie jak w przypadku HPAI, dane dotyczące liczby rolników, którzy otrzymali odszkodowania nie są systematycznie gromadzone na poziomie centralnym. W roku 2021 stwierdzono 46 ognisk ASF w gospodarstwach. W niektórych z nich w dalszym ciągu prowadzone są przez powiatowych lekarzy weterynarii postępowania administracyjne, które zostaną ostatecznie zakończone przyznaniem bądź odmową wypłaty odszkodowania dla hodowców świń - napisał Szymon Giżyński. Dodał, iż jeżeli chodzi o kwotę odszkodowań, również "dane nie są aktualnie dostępne na poziomie centralnym".
Interpelacje poselska dotyczyła ponadto także wykorzystania rezerwy celowej z budżetu państwa na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Według wyjaśnień wiceministra ustawa budżetowa na rok 2021 przewidywała w ramach rezerwy budżetowej, o której mowa (w części 83, poz. 12), możliwość wydatkowania kwoty 432 mln 344 tys. zł. Na podstawie wniosków wojewódzkich lekarzy weterynarii, złożonych za pośrednictwem wojewodów, została uruchomiona na przełomie czerwca i lipca transza II (ostatnia) tej. rezerwy celowej. Tym samym w 2021 roku decyzjami ministra finansów zostały przekazane do powiatowych i wojewódzkich lekarzy weterynarii środki z całej rezerwy (432 mln 344 tys. zł).
Można ubiegać się o refundację wydatków na bioasekurację
Chodzi o środki z rezerwy na realizację projektów współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu UE (62 mln 835 tys. zł) i rezerwy na utrzymanie rezultatów niektórych projektów zrealizowanych przy udziale unijnej kasy, w tym systemy informatyczne (200 mln zł). Te pieniądze zostały teraz przeznaczone na uregulowanie części zobowiązań Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
W kwestiach odszkodowań wypowiedział się też ostatnio zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski (pisaliśmy o tym tutaj).
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś