Nadchodzi dobry czas dla hodowli koni w Polsce. Minister zapewnia
- Idzie dobry czas dla hodowli koni w Polsce. Będzie przedmiotem naszych działań w najbliższym czasie - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa na spotkaniu z rolnikami z województwa lubuskiego.
Spotkanie z gospodarzami odbyło się w państwowym gospodarstwie Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień w Przyczynie Górnej koło Wschowej. Rolnicy pytali m.in. szefa resortu dlaczego w Polsce nie ma dopłat do hodowli koni.
Nie będzie już Pride of Poland. Koniec pięknej tradycji
- Nie w dopłatach do hodowli koni jest powodzenie rozwoju tej branży, ale w pokonaniu pewnych problemów, które nawet często, właśnie propagandowo, przeciwko nam obracają. To będzie przedmiotem naszych działań w najbliższym czasie. Idzie dobry czas dla hodowli koni w Polsce - zapowiedział polityk.
Wyjaśnił, ze rynek koński musi być uporządkowany, a państwo nie wycofuje się z opieki na końmi.
- Na utrzymanie stad ogierów na koszt państwa idą co roku ogromne miliony. Prywatni właściciele nie utrzymają tego ciężaru zachowania zasobu genetycznego. Natomiast z tworzenia hodowli różnych typów można stworzyć dochodowy dział polskiego rolnictwa. Hipoterapia, hodowla koni różnego typu utrzymania i użytkowania, to są szanse dla Polski - mówił minister.
Z kolei na pytanie, czy w Polsce dominować będzie produkcja zdrowej i ekologicznej żywności, odpowiedział obecny również w Lubuskiem premier Mateusz Morawiecki.
W ostatniej chwili uratowali życie konia
- Widzimy w tym ogromną szanse, bo mamy sporo - procentowo - (...) ziemi pod różnymi uprawami i jesteśmy nastawieni na zdrową żywność. To jest specjalizacja wielu polskich gospodarstw. Chcemy ułatwiać gospodarstwom dystrybucję takiej zdrowej ekożywności, która staje się coraz bardziej popularna zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce - powiedział.
Szef rządu podkreślił, że ten trend będzie wzmacniany, podobnie jak rozwój nowych branż w rolnictwie, takich jak np. hodowla ziół.
Ardanowski dodał, że uprawa ziół, zarówno w celach leczniczych, jak i na rynek kosmetyczny, daje polskim rolnikom szanse zamówień. - To są takie nieżywnościowe sposoby przetwarzania surowców rolniczych - stwierdził.
Jego zdaniem przykład zielarstwa, czy przykład roślin specyficznych znakomicie pokazuje, że polskie rolnictwo może wytwarzać w Polsce całą paletę produktów odpowiadających oczekiwaniom konsumentów.
-
Książka warta polecenia: "Sygnały koni