Lekarze weterynarii odstąpią od pracy? Chodzi o wynagrodzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2021,13:00 Aktualizacja: 23-06-2021,17:59
A A A

Tak bezpardonowy atak na naszą grupę zawodową musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją - piszą urzędowi lekarze weterynarii w liście otwartym do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa. Są przeciwni zmianom w zasadach ich wynagradzania.

Wskazują poważne konsekwencje, jakie przyniesie wejście w życie projektu rozporządzenia ministra rolnictwa z 20 maja "w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii".

ognisko ASF, ASF w Łódzkiem, wirus asf, Inspekcja Weterynaryjna, trzoda chlewna, dezynfekcja, bioasekuracja, ubój świń

Weterynaria rozpoczęła zwalczanie ASF w województwie łódzkim

Inspekcja Weterynaryjna na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy podjęła działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. Inspekcja Weterynaryjna, jak czytamy na stronie ministerstwa...

Zdaniem 921 osób, które podpisały się pod listem będą to:

1. Poważne utrudnienia na rynku żywności pochodzenia zwierzęcego, począwszy od pogorszenia sytuacji hodowców zwierząt, przez problemy podmiotów zajmujących się obrotem zwierzętami, problemy ubojni, zakładów przetwórstwa, aż po zagrożenia dla sektora handlu żywnością oraz ograniczenia w eksporcie żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego.

2. Drastyczne pogorszenie sytuacji ekonomicznej urzędowych lekarzy weterynarii wyznaczonych do czynności urzędowych. Zaproponowane stawki godzinowe doprowadzą do bardzo dotkliwego obniżenia wynagrodzeń szczególnie wśród lekarzy wyznaczonych w średnich i dużych podmiotach zajmujących się ubojem zwierząt. Będą to obniżki rzędu kilkudziesięciu procent, a w wielu przypadkach nawet sięgających połowy dotychczasowego wynagrodzenia.

3. Ograniczenie miesięcznego czasu pracy wyznaczonych lekarzy do 220 h, co jest mocno kontrowersyjne, z uwagi na sposób zatrudnienia w oparciu o umowy cywilno-prawne (umowa zlecenie).

Główny Lekarz Weterynarii, Inspekcja Weterynaryjna, kontrola ubojni, dobroston zwierząt

Inspekcja Weterynaryjna skontroluje ubojnie

Główny Lekarz Weterynarii polecił przeprowadzenie w ubojniach kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt. Zostaną przeprowadzone w czerwcu i w lipcu, o ich wynikach służby weterynaryjne poinformują w pierwszej połowie sierpnie. "W związku...

4. Niewspółmierne zarobki wyznaczonych lekarzy w stosunku do nakładu pracy, spowodowane proponowaną stawką godzinową niezależną od miejsca, warunków, uciążliwości i ilości pracy, zakresu obowiązków oraz skali odpowiedzialności wykonywanych czynności. Ponadto stawka za pracę w dni ustawowo wolne i soboty jest zaledwie 20 proc. wyższa od podstawowej.

5. Masowe rezygnacje z pracy oraz pogłębienie istniejącego od wielu lat problemu związanego z brakiem lekarzy weterynarii chętnych do wyznaczenia do czynności urzędowych, szczególnie w większych zakładach, wymagających dużej obsady stanowisk, w których spora część wyznaczonych lekarzy jest przyjezdna. Liczba lekarzy weterynarii wyznaczonych do czynności urzędowych według statystyk GIW za 2020 rok wynosi zaledwie 5414 w skali całego kraju, w tym 2985 pełniących czynności urzędowe w ubojniach zwierząt.

6. Niebezpieczne w skutkach ograniczenie możliwości wykonywania ustawowych zadań organów Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie wymagającym przez prawo krajowe i UE pracy lekarza weterynarii. Zwiększy się obecny już od dawna problem, ponieważ według statystyk GIW za 2020 rok wśród pracowników etatowych w IW zatrudnionych jest w skali całego kraju zaledwie 1138 lekarzy weterynarii.

"Proponowane zmiany grożą zapaścią systemu, który i tak funkcjonuje już wyłącznie na podstawie ogromnego wysiłku w naszej codziennej pracy, często poświęcamy dobro rodziny, aby zapewnić wydolność szerokiego zakresu działań Inspekcji Weterynaryjnej" - czytamy dalej w liście.

Jego sygnatariusze (921 osób) wzywają ministra do niezwłocznego podjęcia rozmów ze środowiskiem lub też zaniechania dalszych prac nad procedowaniem przywołanego rozporządzenia. "Brak reakcji będzie musiał spotkać się z koniecznością zaprzestania pełnienia przez nas obowiązków służbowych z dniem wejścia w życie rozporządzenia" - ostrzegają lekarze.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA