Kury i świnie to trudne sąsiedztwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2019,9:20 Aktualizacja: 24-09-2019,9:57
A A A

Fermy i śmietniska będzie można budować w odległości tylko 101 metrów od osiedli mieszkaniowych. To efekt przepisów, które we wtorek wchodzą w życie.

"Nikt nie chce mieszkać w bliskim sąsiedztwie dużej hodowli świń czy fermy na 7 milionów kur. Ekolodzy i rzecznik praw obywatelskich biją na alarm. Ich zdaniem takie niebezpieczeństwo właśnie się pojawia" - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".

ustawa odorowa, budynki inwentarskie, chlewnie, fermy drobiu, uciążliwości zapachowe, Paweł Bielański

Ustawa odorowa ma chronić interesy nowych mieszkańców wsi

Migracja mieszkańców miast na wieś może być niebezpieczeństwem zagrażającym utrzymaniu hodowli, o czym może świadczyć propozycja zmian zawartych w ustawie odorowej. Największe obawy dotyczą, czy obejmie już istniejące zakłady chowu lub...

Stwarzają je nowe przepisy zmieniające zasady prowadzenia postępowania środowiskowego dla tego rodzaju inwestycji.

- Od wtorku przy wydawaniu decyzji środowiskowej pod uwagę bierze się teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obszar w odległości 100 m od granic za nim, a to niewiele - wyjaśnia na łamach gazety Łukasz Kosiedowski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zdaniem Sylwii Szczutkowskiej ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, osoby protestujące przeciwko fermie, bądź chlewni w sąsiedztwie będą zagrożone łatwą utratą statusu strony w konflikcie sądowym, bo wystarczy, by inwestor przesunął granicę obiektu na 101 m od zabudowań mieszkaniowych, żeby nie mogli się odwoływać.

- Dzięki temu za chwilę duże fermy zaczną wyrastać jak grzyby po deszczu. Wystarczy, że blokowane dotychczas przez sąsiadów postępowania zostaną umorzone, a następnie wszczęte na nowych zasadach - mówi ekspertka.

Ekolodzy zapowiadają walkę w KE o zmianę niekorzystnych przepisów.

"Ministerstwo Środowiska broni zmian i tłumaczy, że dzięki nowelizacji stroną postępowania środowiskowego staną się także osoby, których nieruchomości nie przylegają bezpośrednio do takiej inwestycji i które do tej pory nie mogły się jej sprzeciwiać" - podaje dziennik.

Zdaniem RPO nowela budzi spore wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym i wiążącym Polskę prawem międzynarodowym. Jego zdaniem wady ustawy narażają Polskę na wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską, co skończyć się może tak jak w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA