Wieprzowina do Chin trafia głównie z krajów unijnych, USA, Kanady i Brazylii. Jednak w wyniku ASF jej spożycie mocno spadło i w kolejnych latach nie wróci do poziomu sprzede wybuchu choroby.
Chińczycy w najbliższych latach zmienią swoje nawyki żywieniowe. Według przeprowadzonych badań spożycie wieprzowiny nie osiągnie takiego poziomu jak przed wybuchem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Według badań przeprowadzonych przez globalną firmę badawczą Gira w Chinach w kolejnych latach spożycie mięsa wieprzowego nie przekroczy 40 kg na osobę na rok. Z kolei konsumpcja ryb i wołowiny mocno wzrośnie.
Spożycie wieprzowiny w tym kraju już jest niższe, co wynika z wysokich cen tego rodzaju mięsa. Jest to efekt rozprzestrzeniającego się w Chinach wirusa afrykańskiego pomoru świń, który dziesiątkuje stada.
Organizacje producentów mięsa chcą opracować kalkulator efektywności klimatycznej, który pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej - poinformował Wiesław Różański, prezes Unii...
Badania pokazują, że tamtejsi konsumenci o niższych dochodach często zastępują wieprzowinę rybami, jajami, drobiem i produktami sojowymi. Z kolei konsumenci o wyższych dochodach zwiększyli spożycie różnych białek, takich jak czerwone mięso, owoce morza i inne produkty premium.
Według prognoz nawet po całkowitej odbudowie chińskiego przemysłu wieprzowego, tamtejsi konsumenci będą nadal jeść mniej wieprzowiny na rzecz ryb i wołowiny, a roczne spożycie na mieszkańca prawdopodobnie nie powróci do poziomu sprzed wybuchu ASF.
W 2014 r., jak podaje portal euromeatnews.com, spożycie mięsa wieprzowego sięgało 41,7 kg na osobę. Natomiast spożycie ryb w Chinach wzrosło z 41,1 kg w 2015 r. do 43,1 kg w 2020 r. Oczekuje się, że w 2025 r. osiągnie ono poziom 45,7 kg.
Eksperci przewidują, że w ciągu kolejnych 5 lat spożycie wołowiny może wzrosnąć o 10% z 7 kg na osobę. do 7,7 kg. Konsumpcja drobiu w tym czasie pozostanie najprawdopodobniej na stałym poziomie 16,7 kg.
Chińczycy zwiększą spożycie wieprzowiny z 23,2 kg (dane z 2020 r.) do 33,9 kg w 2025 r. Jednak nie powrócą do poziomu sprzed wybuchu epidemii ASF.