Koniec epoki klatkowej. Króliki będą żyć w lepszych warunkach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2017,14:30 Aktualizacja: 17-03-2017,14:57
A A A

Parlament Europejski przegłosował przepisy dotyczące zakazu hodowania królików na mięso w klatkach, które mają zostać całkowicie wycofane z użycia. Niebawem wprowadzone będą minimalne standardy hodowli tych zwierząt.

Przeciwnicy hodowli królików w klatkach przekonywali, że zwierzęta nie mogły w nich stać w pozycji wyprostowanej, swobodnie poruszać się, a tym bardziej skakać czy kopać, co jest naturalnym ich zachowaniem.

wirus, króliki domowe,

Po ASF i ptasiej grypie mamy kolejną chorobę. Do Polski dotarł RHDV2

Do naszego kraju dotarł nowy wariant krwotocznego pomoru królików (RHDV2). W ciągu ostatnich dni odnotowano gwałtowny wzrost przypadków zgonów w obrębie populacji domowych królików - informuje Krajowy...

Już w 2014 roku organizacja CIWF Polska (poinformowała o wyniku głosowania w PE) przeprowadziła śledztwa na fermach królików i ujawniła dramatyczne warunki życia zwierząt. Rok później - w ramach specjalnej kampanii - oddała symboliczną klatkę do Muzeum Narodowego w Warszawie i w sześciu europejskich miastach oraz rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie poprawy losu królików.

Dokument z ponad 600 tys. podpisami z całej Europy w 2016 roku został złożony w Parlamencie Europejskim. Polscy parlamentarzyści otrzymali ponadto na swoje skrzynki prawie 300 tys. maili w tej sprawie.  

- Z kampanią w Polsce wystartowaliśmy trzy lata temu. Zbieraliśmy podpisy, przeprowadzaliśmy akcje uliczne, ale co najważniejsze ujawniliśmy potworne warunki hodowli królików. Naprawdę ciężko pracowaliśmy, aby w Strasburgu eurodeputowani stanęli po stronie zwierząt. Jesteśmy bardzo szczęśliwi: koniec epoki klatkowej jest bliski! - skomentowała wyniki głosowania Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska.

Każdego roku w Polsce hoduje się 2 miliony królików, zaś w Europie 320 milionów sztuk. 99 proc. zwierząt spędza całe życie w ciasnych klatkach zrobionych z metalowej siatki. Do tej pory nie było żadnych przepisów, które chroniłyby króliki.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA