Po ASF i ptasiej grypie mamy kolejną chorobę. Do Polski dotarł RHDV2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (KB), (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2017,13:05 Aktualizacja: 03-01-2017,19:55
A A A

Do naszego kraju dotarł nowy wariant krwotocznego pomoru królików (RHDV2). W ciągu ostatnich dni odnotowano gwałtowny wzrost przypadków zgonów w obrębie populacji domowych królików - informuje Krajowy Związek Hodowców Królików.

Krwotoczna choroba królików (RHD), znana również jako kaliciwirusowa choroba królików (RCD) lub wirusowa choroba krwotoczna (VHD), jest wysoce zakaźną chorobą śmiertelną atakującą tylko króliki (świnki morskie, myszy, szczury, szynszyle, psy i koty są bezpieczne).

Istnieją obecnie dwa różne szczepy wirusowe: RHDV oraz nowy RHDV2.

ptasia grypa, nowe przypadki ptasiej grypy, podtyp H5N8, drób, wirus

Coraz więcej ognisk ptasiej grypy

Już 22 ogniska grypy ptaków stwierdzono w naszym kraju. Największe straty z tego tytułu odnotowuje się w województwie lubuskim, gdzie znajdują się duże fermy drobiu. 19. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (podtyp H5N8)...
RHDV2 jest zmutowaną formą oryginalnego wirusa RHD i różni się w następujący sposób:

  •     Króliki zakażone wirusem RHDV2 zazwyczaj nie wykazują objawów charakterystycznych dla oryginalnego wirusa RHD, więc jest to choroba znacznie trudniejsza do zdiagnozowania
  •     Zgon z RHDV2 wystąpić później i w dłuższym okresie czasu niż RHD: zwykle jest 3-9 dni po zakażeniu, które może trwać do 5 dni.
  •     Do postawienia wstępnej diagnozy wymagana jest sekcja zwłok, jednak do postawienia diagnozy ostatecznej konieczne jest badanie PCR wątroby. Jest to jedyne badanie potwierdzające wirusa RHDV2 i jest zalecane w przypadku wystąpienia niewyjaśnionych zgonów.
  •     Mimo że RHDV2 jest mniej zjadliwy niż oryginalny RHDV, to jego wczesna diagnostyka jest właściwie niemożliwa, w związku z tym niektóre króliki mogą przenosić chorobę przez dłuższy okres czasu bez żadnych widocznych oznak infekcji.
  •     Wirus, który powoduje RHDV2 jest bardzo trudny do zabicia. może on przetrwać poza organizmem i jest odporny na zmiany temperatury. Może przetrwać w temperaturze 50 stopni Celsjusza.
  • Wirus rozprzestrzenia się bardzo łatwo i może przetrwać w przewodzie pokarmowym zwierząt, które żywią się tuszami królików które padły. Na przykład, kał od wrony, lisa i owadów latających może zainfekować króliki.
  •     Ostateczna diagnoza RHDV jest trudna do postawienia w przypadku żywych zwierząt. Nie ma specyficznych badan krwi. Diagnoza jest zwykle dokonywana po śmierci (PCR wątroby).
  •     Nie wiadomo, jak długo królik, który przeżył infekcję RHDV pozostaje zakaźny. Podejrzewa się okres 30 dni.

ptasia grypa, wirus ptasiej grypy, kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce

Ptasia grypa groźniejsza niż ASF. Jak chronić fermy przed wirusem?

Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce to fatalna prognoza dla sektora drobiowego, który zatrudnia kilkaset tysięcy osób. Żeby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się choroby Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina hodowcom i...
Szczepienia, które są dostępne w Polsce nie chronią przed tym rodzajem wirusa. Na naszym rynku brak jest obecnie szczepionki zapobiegającej tej chorobie.

"Zalecamy unikanie przewożenia królików w miejsca, gdzie mogą spotkać się z innymi królikami (sklepy, wystawy, hotele, gabinety, przychodnie weterynaryjne)" - radzi Krajowy Związek Hodowców Królików.

Organizacja podkreśla, że w przypadku niewyjaśnionego zgonu królika zalecana jest staranna dezynfekcja klatek/ transporterów/misek roztworem 10-procentowym wybielacza lub 5-procentowym formaliny oraz jak najszybsza utylizacja zwłok (nie wolno zakopywać zwłok - trzeba je oddać do utylizacji w gabinecie weterynaryjnym lub inspektoracie weterynaryjnym).

W przypadku wprowadzania do stada nowego królika powinna zostać zachowana 30-dniowa kwarantanna.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA