Komisarz deklaruje: dobrostan zwierząt zatrzyma likwidacje hodowli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2022,8:05 Aktualizacja: 02-08-2022,8:10
A A A

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa zachęca, by trzymać go za słowa w kwestii ważnej deklaracji. Jego zdaniem zapisane w polskim Krajowym Planie Strategicznym istotne wsparcie dobrostanu zwierząt zahamuje likwidację gospodarstw hodowlanych.

"Cieszę się, że na wsparcie podwyższonego dobrostanu zwierząt (zwiększona przestrzeń, wypas, ściółka, wybieg) Polska w ciągu 5 lat (2023-2027) przeznaczy rekordową kwotę 1,7 mld euro. To więcej niż wydatki na dobrostan całej UE-28 w ciągu siedmiu lat 2014-2020 (1,5 mld euro)" - napisał polityk na Twitterze.

Krajowy Plan Strategiczny, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, dobrostan zwierząt, ekoschematy

Plan Strategiczny uzgodniony. Więcej pieniędzy na dobrostan zwierząt

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 15 lipca przekazało do akceptacji Komisji Europejskiej projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. - Wiele na to wskazuje, że polski KPS będzie uzgodniony w...

Wspomniał ponadto o 1,7 mld euro na wsparcie powiązane z produkcją dla hodowców krów i młodego bydła oraz kwocie 0,3 mld euro na wsparcie ekstensywnego wypasu zwierząt (w ramach rolnictwa węglowego). W ciągu 5 lat daje to co najmniej 3,7 mld euro na wsparcie dobrostanu i zrównoważonej hodowli zwierząt.

"Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej to dla przyszłości rolnictwa dokument kluczowy. To jak budżet państwa, ale rozpisany z góry na 5 lat. Dziękuje wszystkim, zwłaszcza rolnikom i ich organizacjom, za wspieranie prac nad tym Planem mądrymi inspiracjami i radami" - podkreślił Wojciechowski.

Złożył także ważną deklarację dotyczącą korelacji zapisów KPS i zjawiska trapiącego polską wieś, czyli likwidacji gospodarstw hodowlanych, zwłaszcza tych małych, rodzinnych.

"Dzięki w KPS wsparciu dobrostanu zwierząt, likwidacja gospodarstw hodowlanych w Polsce zostanie zahamowana, a część do zrównoważonej hodowli zwierząt powróci. 1,7 mld euro na dobrostan spowoduje przełom. Zachowajcie ten wpis do sprawdzenia za 5 lat" - zadeklarował unijny komisarz.

Jak przyznawał w odpowiedzi na pytania od jednego z internautów, rolnicy mają za mało wsparcia, żeby hodowlę kontynuować. Nie opłaca się im ona i nie dają rady jej utrzymać. Dlatego wprowadzana jest premia za dobrostan, żeby pomóc gospodarzom i zahamować likwidacje hodowli.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA