Inspekcja ostrzega. Nie każda pasza "eko" jest ekologiczna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2019,9:20 Aktualizacja: 15-04-2019,9:52
A A A

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) wydała ostrzeżenie dla rolników, zwłaszcza tych ekologicznych, dotyczące stosowania pasz i surowców do produkcji.

Jeśli rolnik chce uniknąć zastosowania paszy czy surowca niepochodzącego z produkcji ekologicznej, powinien dokładnie zapoznawać się z informacjami zamieszczonymi na etykietach produktów.

pasze gmo, żywienie zwierząt, białko roślinne, śruta sojowa,

Pasze GMO można stosować przez kolejne dwa lata

Od 1 stycznia weszły w życie przepisy przedłużające stosowanie pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt. Wytwarzać takie pasze i karmić nimi zwierzęta będzie można do 1 stycznia 2021 r. Zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych...

"W związku z napływającymi informacjami, dotyczącymi wprowadzania do obrotu pasz konwencjonalnych oznakowanych terminami typu bio i eko lub innymi terminami mogącymi wprowadzać w błąd poprzez sugerowanie, że odnoszą się do ekologicznej metody produkcji, producentów poszukujących pasz do produkcji ekologicznej informujemy, że przy zakupie pasz jak i innych surowców należy zwracać szczególną uwagę na to, czy są to produkty ekologiczne lub czy mogą być stosowane w rolnictwie ekologicznym" - wskazuje inspekcja.

Podkreśla, nie wszyscy producenci pasz umieszczający w nazwie firmy terminy typu "bio" lub "eko" wytwarzają produkty rolnictwa ekologicznego.

"Bardzo często takie pasze (lub surowce) oznakowane są również informacją, że nie jest to produkt ekologiczny w rozumieniu rozporządzenia (WE) 834/2007 lub że nie jest przeznaczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym" - przekonuje IJHAR-S.

W razie wątpliwości może też zwrócić się z prośbą o pomoc do jednostki certyfikującej lub do inspektorów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA