Pasze GMO można stosować przez kolejne dwa lata

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2019,9:25 Aktualizacja: 02-01-2019,9:32
A A A

Od 1 stycznia weszły w życie przepisy przedłużające stosowanie pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt. Wytwarzać takie pasze i karmić nimi zwierzęta będzie można do 1 stycznia 2021 r.

Zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych został wpisany do ustawy o paszach w 2006 r. i od tego czasu termin wejścia tego przepisu był już kilkakrotnie przesuwany. Powodem był brak samowystarczalności pod względem zapewnienia krajowego białka do żywienia zwierząt.

Cedrob Pasze, biznes, firma, drób, pasze

W ciągu roku wyprodukowali milion ton pasz

Spółka Cedrob Pasze zamknie 2018 rok znakomitym wynikiem. Marka wchodząca w skład Grupy Cedrob wyprodukowała pod koniec listopada milionową tonę paszy - pierwszy raz w historii firmy. Częściowy dochód ze sprzedaży pasz w dniu...

W Polsce obecnie największą rolę w żywieniu zwierząt odgrywa importowana, genetycznie modyfikowana śruta sojowa, sprowadzana głównie z Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Resort rolnictwa, chcąc przynajmniej częściowo uniezależnić się od importu śruty sojowej, był inicjatorem ustanowienia wieloletniego programu badawczego pozyskania krajowego białka, który był realizowany w katach 2011-2015, a następnie przez kolejny rząd przedłużony do 2020 r.

Do nowelizowanej ustawy o paszach dodany został ponadto przepis, nakazujący ministrowi rolnictwa "opracowanie planu wykorzystania krajowych źródeł białka oraz zminimalizowania deficytu białka paszowego w żywieniu zwierząt w zakresie pozyskiwania białka paszowego ze źródeł krajowych".

Plan zawierać będzie w szczególności wskazanie: alternatywnych źródeł białka wobec białka genetycznie zmodyfikowanego; możliwości zwiększenia udziału krajowych źródeł białka w paszach; działań, jakie powinny być podjęte w zakresie ograniczania importu pasz genetycznie zmodyfikowanych.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA