Kukurydza jest rośliną, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem rolników w Polsce. Przewiduje się, że w 2022 r. jej struktura zasiewów sięgnie 2 mln ha.
Błędy w agrotechnice kukurydzy, zły dobór odmian i nieodpowiednie nawożenie, a także nowoczesne maszyny uprawowe i wapnowanie gleb. Tematy te poruszono podczas konferencji online pt. "Kukurydza – nowe rozwiązania w uprawie".
Uprawie kukurydzy poświęcono konferencję online, która odbyła się 5 kwietnia. Została ona zorganizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu.
Spotkanie rozpoczął dr Ryszard Kamiński, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który powitał uczestniczących gości i przedstawił organizatorów szkolenia.
Korektorzy racic spotkali się pod koniec marca na szkoleniu w Gospodarstwie Rolnym Wonieść Sp z o.o. Zapoznali się oni z techniką korekcji racic oraz nacinania posadzki i przećwiczyli zakładanie nowych biodegradowalnych bandaży. ...
Błędy w agrotechnice kukurydzy ich przyczyny, skutki i zapobieganie omówił prof. dr hab. Tadeusz Michalski reprezentujący Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Jak podkreślił ekspert, w Polsce obserwuje się fenomen kukurydzy, której popularność z roku na rok rośnie. Według jego przewidywań w bieżącym roku struktura zasiewów tej rośliny może wynieść 2 mln ha, co stawia kukurydzę w czołówce pod względem areału upraw.
Zdaniem eksperta kluczowym etapem uprawy kukurydzy jest odpowiednie przygotowanie pola i siew. Najlepszym przedplonem dla niej są rośliny okopowe, strączkowe i rzepak, ale przy stosowaniu orki. Uprawa kukurydzy w monokulturze nie powoduje obniżenia plonów.
O nowoczesnych maszynach do uprawy kukurydzy opowiedział dr hab. inż. Ireneusz Kowalik, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił on uwagę, że krajowi rolnicy mają coraz większy problem z omacnicą prosowianką, która jest poważnym szkodnikiem kukurydzy. Do jej zwalczania można użyć opryskiwacza o specjalnej konstrukcji z kanałem pionowym sterowanym hydraulicznie. Umożliwia to oprysk wysokich roślin na odległość nawet do 47 metrów w głąb łanu.
Krajowa Rada Izb Rolniczych apelowała do ministra rolnictwa o przeznaczenie powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne, włączając w to grunty ugorowane, do produkcji żywności i pasz....
Odmiany kukurydzy na ziarno, kiszonkę i biogaz omówił dr inż. Roman Warzecha, kierownik Pracowni Kukurydzy i Pszenżyta, Zakład Genetyki i Hodowli Roślin, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie.
Ekspert podkreślił, że kiszonka przeznaczona do biogazowni powinna spełniać takie same parametry jak ta przeznaczona do żywienia krów. Najbardziej przydatne do biogazowni są odmiany późne o FAO w przedziale od 250 do 370. Rośliny te dzięki dłuższej wegetacji dają więcej suchej masy z 1 ha.
O nawożeniu kukurydzy opowiedział dr inż. Grzegorz Grochot reprezentuyjący Corteva Agriscience Poland Sp. z o.o. w Warszawie, który zwrócił szczególną uwagę na stosowanie nawozów azotowych. Na zakończenie spotkania dr inż. Piotr Szulc, główny specjalista ds. agronomii z firmy Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o.o. w Warszawie opowiedział o wapniowaniu gleb. Zwrócił on uwagę, że kwaśny odczyn gleb hamuje rozwój korzeni roślin, co ogranicza pobieranie pierwiastków mineralnych z gleby.