Dobrostan zwierząt w UE musi się poprawić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-01-2017,9:50 Aktualizacja: 02-01-2017,9:51
A A A
Ankiety przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej wykazują coraz większe zainteresowanie ich mieszkańców poprawą dobrostanu zwierząt. W związku z tym ministerstwa rolnictwa ze Szwecji, Holandii, Niemiec oraz Danii informują, że potrzebna jest nowa strategia w  tym kierunku.
 
Jak czytamy na stronie internetowej Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w celu poprawy dobrostanu zwierząt należy ograniczyć zbiegi obcinania ogonków u prosiąt, wprowadzić zakaz kastracji oraz zwiększyć grupowe utrzymanie świń.
 
dobrostan, zwierzęta futerkowe

Dobrostan zwierząt jest ich priorytetem

Hodowcy zwierząt futerkowych, którzy spotkali się na targach Fair Fur zorganizowanych w Toruniu, po raz kolejny opowiedzieli się za bezwzględnym egzekwowaniem kar wobec fałszywych hodowców, którzy nie przestrzegają...
Jednocześnie trzeba obniżyć zużycie antybiotyków z powodu rosnącej oporności bakterii na leki stosowane w medycynie ludzkiej oraz prowadzić promocję zdrowia zwierząt.
 
Dania, Niemcy i Holandia w zakresie promocji zasad dobrostanu zwierząt współpracują już od 2014 roku, a w 2015 roku dołączyła do nich Szwecja. 
 
Zdaniem specjalistów jednym ze sposobów poprawy zasad dobrostanu zwierząt jest zmiana przepisów oraz utworzenie unijnej platformy koordynującej działania w tym kierunku prowadzone w całej Unii. Jej celem ma być pobudzenie narodowych, regionalnych i lokalnych inicjatyw, wymiana doświadczeń i wprowadzanie najlepszych praktyk do zarządzania produkcją zwierzęcą.
 
Platforma ma pomóc Komisji Europejskiej w przygotowaniu nowych przepisów oraz poprawić zasady dobrostanu zwierząt w całej Unii Europejskiej.
 
Ujednolicenie tych zasad we wszystkich krajach członkowskich jest kwestią solidarności i ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia uczciwej konkurencji na rynku.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA