Branża mięsna apeluje o prolongatę spłaty kredytów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2021,19:10 Aktualizacja: 15-01-2021,19:17
A A A

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego apeluje do rządu o pomoc w prolongacie spłaty kredytów inwestycyjnych i obrotowych sektora rolno-spożywczego.

Jak podkreśla UPEMI, rolnicy i przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego "systematycznie i nagminnie" informują o trudnościach płatniczych spowodowanych zmniejszeniem przychodów oraz opóźnieniami płatności za sprzedane towary i usługi w związku z epidemią koronawirusa.

rynek mleka, branża mleczarska, ceny mleka, pandemia koronawirusa

Rynek mleka odporny na drugą falę pandemii koronawirusa

W ostatnich kwartałach ceny produktów mlecznych niewiele zmieniają się i są na ogół niższe niż przed pandemią. Oznacza to, że rynek pozostaje odporny na drugą falę pandemii - oceniają analitycy banku Credit Agricole. Wyraźnie tańsze...

Przy czym muszą ponosić koszty stałe utrzymania gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw, w tym podatki, opłaty stałe, koszty utrzymania personelu pracowniczego oraz koszty spłat rat kredytowych.

Na powyższe problemy nakłada się trudna sytuacja na rynkach mięsa w Polsce - drastyczny spadek cen wieprzowiny w związku z ASF i brak możliwości eksportu na większość rynków poza UE, w tym na rynek Chin. Spadł ponadto popyt na drób i pojawiły się trudności w eksporcie wołowiny, m.in. wynikające z Brexitu - wskazuje branża.

Według UPEMI, z rynku napływają jednocześnie niepokojące informacje, że podmioty dysponujące zasobami finansowymi lub możliwością pozyskania tanich kredytów wyrażają zainteresowanie nabyciem polskich firm oraz gospodarstw rolników zagrożonym bankructwem.

Jak poinformowano w komunikacie, Zarząd Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego oraz rolnicy i przedsiębiorcy zrzeszeni w UPEMI wystąpili z wnioskami do premiera, ministra rolnictwa, posłów i senatorów o pilne podjęcie działań w celu ustalenia prawnej (ustawowej) prolongaty, odroczenia obowiązku dokonywania spłat rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych i obrotowych - przy utrzymaniu obowiązku dokonywania bieżących spłat kwot odsetek.

Zdaniem organizacji, zaproponowane rozwiązanie nie spowoduje znaczącego obciążenia dla banków, które na bieżąco będą otrzymywać spłaty odsetek, a zdecydowanie poprawi bieżącą płynność finansową przedsiębiorców i rolników i umożliwi dalsze ich funkcjonowanie.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA