Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2018,13:00 Aktualizacja: 14-07-2018,13:13
A A A

Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla właścicieli zwierząt gospodarskich, zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który sejmowa komisja skierowała do drugiego czytania w Sejmie.

W piątek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji tej ustawy. Biuro legislacyjne zaproponowało do noweli porządkujące poprawki.

gruźlica bydła, bydło mleczne, krowy mleczne, choroby zwalczane z urzędu

Gruźlica w polskiej oborze. Uśpiono 160 sztuk bydła

Gruźlica bydła jest to choroba zwalczana z urzędu. Polska jest od niej urzędowo wolna co nie oznacza, że czasami nie pojawiają się pojedyncze przypadki zachorowań. Niestety choroba po raz pierwszy od 30 lat zaatakowała na tak dużą skalę. Gruźlica...

Projekt przewiduje m.in. wydłużenie terminu zgłaszania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z 24 godzin do 2 dni zmian w liczebności stada i uboju świń w gospodarstwach znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom.

Zakłada też, że świnię będzie można oznakować kolczykiem lub tatuażem.

Projektowane przepisy doprecyzowują i jednoznacznie wskazują, jak należy postępować w przypadku utraty przez zwierzę kolczyka. Zaproponowano, aby w takiej sytuacji właściciel bydła, owcy lub kozy zastąpił uszkodzony kolczyk odpowiednim duplikatem.

Natomiast właściciel świni jest obowiązany oznakować zwierzę numerem identyfikacyjnym, zgodnym z numerem siedziby stada, w którym świnia przebywa, w terminie jednego dnia od stwierdzenia braku oryginalnego kolczyka lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia.

Projekt ponadto przewiduje, że nie trzeba będzie tłumaczyć na polski paszportu konia sprowadzonego z zagranicy.

Zaproponowano zniesienie obowiązku wykonywania spisu bydła, a także przekazywania do ARiMR spisu owiec i kóz. Zmniejszy się też zakres informacji dotyczący spisu świń.

Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA