Apelują do ministra o ochronę gospodarstw rodzinnych
Inicjatywa #HodowcyRazem zaapelowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o podjęcie działań, które nie będą szkodzić rodzinnym gospodarstwom rolnym.
Inicjatywa #HodowcyRazem apeluje o zmianę proponowanych przez Komisję Europejską zapisów w przeglądzie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych.
UOKiK sprawdza umowy spółdzielni mleczarskich z rolnikami
"Całkiem niedawno Sekretarz Stanu Ministerstwa zdrowia Waldemar Kraska odniósł się do tematu możliwych skutków funkcjonowania ferm przemysłowych. Treści zawarte w tekście nie zostały obojętne dla hodowców i producentów zwierząt, stąd też inicjatywa #HodowcyRazem postanowiła wystosować do Pana Ministra pismo ze swoimi wątpliwościami dotyczącymi podstaw do rzucania oskarżeń na rolników prowadzących produkcję zwierzęcą" czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", który jest jednym z sygnatariuszy apelu.
Komisja Europejska proponuje zwiększenie liczby gospodarstw hodowlanych objętych dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych największych ferm zajmujących się produkcją zwierzęcą.
"Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej gospodarstwa rodzinne, które utrzymują powyżej 150 DJP żywego inwentarza, uznawane będą jako "instalacje rolno-przemysłowe". Takie rozwiązanie spowoduje dalszy wzrost kosztów produkcji, które już teraz są na bardzo wysokim poziomie" czytamy w apelu inicjatywy #HodowcyRazem.
Cena tuczników w Niemczech utrzymała ten sam poziom
Hodowcy zwracają uwagę na to, że gospodarstwa rodzinne, które utrzymują powyżej 150 DJP, będą wskutek tych przepisów zmuszone m.in. do stosowania kosztownych protokołów emisyjnych. Zostaną też pozbawione pomocy dobrostanowej.
"W obecnej sytuacji geopolitycznej bezpieczeństwo żywnościowe zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej jest zagrożone, dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby produkcja rolna rozwijała się, a nie tworzyć takie prawo, które wprowadza ograniczenia i podnosi koszty " czytamy w apelu inicjatywy #HodowcyRazem.
Hodowcy wyrażają gotowość do współpracy z organami administracji państwowej w zakresie omawianej dyrektywy.
Wspólne stanowisko zostało wypracowane przez 8 organizacji branżowych. Znajdziesz je TUTAJ
#HodowcyRazem to inicjatywa 8 największych organizacji zrzeszających krajowych hodowców, której celem jest zrównoważony rozwój produkcji zwierzęcej oraz przekazanie społeczeństwu, mediom, przedstawicielom świata polityki racji i argumentów hodowców.
Inicjatywę #HodowcyRazem tworzą:
- Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS"
- Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
- Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej "POLPIG"
- Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza
- Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
- Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
- Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
- Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków