Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu dwóch nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwach w woj. lubuskim i małopolskim. W gospodarstwach łącznie utrzymywano ponad 23 tys. sztuk indyków i kur.
Ptasia grypa podtypu H5N8 zaatakowała dwa kolejne gospodarstwa w woj. lubuskim i małopolskim. Służby weterynaryjne muszą uśpić i zutylizować łącznie ponad 23 tys. sztuk drobiu w tym indyków i kur.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu siedemnastego i osiemnastego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.
Pierwsze z nich wykryto w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano w sumie 7 kury, położonym w miejscowości Dąbrowa Tarnowska, gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski, województwo małopolskie.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że szesnaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono na fermie, w której utrzymywano ponad 22 tys. indyków. Gospodarstwo położone jest w województwie...
GLW informuje również o osiemnastym ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków, które wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 23577 indyków, położonym w miejscowości Stare Polichno, gmina Santok, powiat gorzowski, województwo lubuskie. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby znajduje się w obrębie obszaru zagrożonego ustanowionego wokół gospodarstwa, w którym wyznaczono pierwsze ognisko HPAI.
Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Ich wyniki otrzymano 29 grudnia 2016 r.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.