Program zwalczania salmonelli w stadach niosek zostanie przedłużony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2023,14:10 Aktualizacja: 02-01-2023,14:13
A A A

Krajowy program zwalczania salmonelli w stadach niosek będzie obowiązywał do 2025 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. W 2021 r. zanotowano w Polsce ponad 8,2 tys. przypadków zatruć salmonellą u ludzi.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach niosek gatunku kura Gallus gallus na lata 2023-2025".

dopłaty do ubezpieczenia zwierząt, salmonella, drób, bydło, świnie

Będą dopłaty do ubezpieczenia zwierząt w związku z salmonellą

Od 30 września do 31 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dopłatę do umów ubezpieczeniowych zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Dofinansowanie może być...

Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu program na lata 2023-2025 jest kontynuacją programu prowadzonego w latach poprzednich.

Program przewiduje m.in., że w przypadku stad zakażonych serotypami Salmonella objętymi programem nakazuje się m.in. unieszkodliwienie zwłok wszystkich sztuk drobiu padłego i zabitego.

"W przypadku przeznaczenia jaj do spożycia przez ludzi, przemieszczanie jaj ze stada zakażonego lub w którym wykryto efekt hamujący wzrost bakterii lub w którym stwierdzono zastosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych wyłącznie do zakładu zajmującego się przemysłową obróbką cieplną, w którym zostaną poddane obróbce cieplnej gwarantującej wyeliminowanie wszystkich serotypów Salmonella mających znaczenie dla zdrowia publicznego" - dodano.

Zgodnie z programem trzeba będzie też zniszczyć lub zagospodarować pasze, ściółki, w których wykryto pałeczki salmonelli. Zniszczyć bądź odkazić trzeba będzie też przedmioty, które mogły ulec skażeniu.

Program nakazuje również dokładne oczyszczenie i odkażenie kurników, w których był przetrzymywany drób z zakażonego stada niosek. Producent jaj konsumpcyjnych będzie musiał także podjąć działania mające na celu poprawę warunków zoohigienicznych oraz bezpieczeństwa epizootycznego w gospodarstwie.

W OSR poinformowano, że w 2021 r. zanotowano w Polsce 8264 przypadki zatruć pokarmowych u ludzi spowodowanych pałeczkami salmonelli.

Zgodnie z szacunkami realizacja programu w 2023 r. będzie kosztować ponad 800 tys. zł. W kolejnych dwóch latach koszty mają spadać. Polska wystąpi też do KE z wnioskiem o współfinansowanie programu ze środków UE (do 75 proc. kosztów kwalifikowanych).
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA