Produkcja i eksport drobiu w Polsce rośnie
Krajowa produkcja żywca drobiowego w pierwszej połowie bieżącego roku zwiększyła się o 12 proc. i wyniosła ponad 1,4 mln ton. Jednocześnie w pierwszych ośmiu miesiącach 2015 r. wyeksportowano o 15 proc. więcej żywca, mięsa i przetworów drobiowych.
Wzrost produkcji drobiu w drugiej połowie 2015 r. będzie utrzymywać się nadal. Wynika to z opłacalności chowu, który pomimo niskich cen skupu drobiu jest rekompensowany niskim kosztem zakupu pełnoporcjowych mieszanek paszowych.
Rośnie produkcja, konsumpcja i eksport drobiu
Przewidywana produkcja żywca drobiowego w drugim półroczu 2015 r. może być o ponad 7 proc. większa niż rok wcześniej. Łącznie w 2015 r. produkcja drobiu prawdopodobnie wyniesie 2,9 mln ton i będzie o blisko 10 proc. większa niż przed rokiem.
Według przewidywań Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego w 2016 r. nastąpi dalszy, 10 procentowy wzrost produkcji drobiu w Polsce.
W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2015 r. eksport żywca, mięsa i przetworów drobiowych z Polski wzrósł o 15 proc. i osiągnął poziom 639 tys. ton. Głównym odbiorcą polskich produktów drobiowych pozostaje nadal Unia Europejska.
Przewiduje się, że w całym 2015 r. eksport asortymentu drobiowego wyniesie ponad 1 mln ton i będzie o 17 proc. większy niż przed rokiem. W 2016 r. można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu, który będzie napędzany przez konkurencyjne ceny polskiego drobiu na rynku Unii Europejskiej oraz rosnący popyt ze strony niektórych państw Afryki i Azji.