Produkcja drobiarska w UE spada, a Brazylia bije rekord eksportu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2023,11:10 Aktualizacja: 03-02-2023,11:12
A A A

Komisja Europejska ogłosiła, że w 2022 roku produkcja mięsa drobiowego w krajach Wspólnoty spadła prawdopodobnie o jeden procent. W minionym roku ponownie rekordowy okazał się zagraniczny wywóz drobiu z Brazylii.

Bruksela prognozuje, że w 2023 roku można się spodziewać, że drobiarska produkcja we Wspólnocie skurczy się o kolejne 0,4 proc. - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Żywiec drobiowy odnotował spadek cen

Większość monitorowanych gatunków drobiu w trzecim tygodniu stycznia potaniała. Wyjątek stanowią kaczki brojlery, których notowania od dłuższego czasu są stabilne.    W dniach od 16 do 22 stycznia odnotowano spadek cen skupu...

Głównymi powodami spadku wytwórczości mają być wysokie jej koszty oraz wyjątkowo silny atak grypy ptaków. Wirus HPAI szczególnie dramatyczny przebieg ma we Włoszech, we Francji oraz na Węgrzech. Z drugiej strony Polska, Hiszpania oraz Niemcy skorzystały na złagodzeniu restrykcji związanych z COVID-19 oraz na tym, że mięso drobiowe w czasie wysokiej inflacji jest chętniej wybierane przez konsumentów jako relatywnie tańsze niż inne gatunki.

Spożycie mięsa drobiowego w Europie jest jednak stabilne i od kilku lat wynosi około 23,3 kg na mieszkańca.

Nie zwalnia z kolei ekspansja brazylijskiego drobiarstwa na świecie. Rok 2022 okazał się kolejnym z rzędu, w którym zagraniczny wywóz drobiu z tego kraju okazał się rekordowy - 4,82 mln ton (+4,6 proc.). Wartość wywozu wyniosła 7,76 mld dolarów (+27,4 proc.). Jak podają eksperci KIPDiP głównym odbiorcą towarów są Chiny, a dalej Zjednoczone Emiraty Arabskie, Filipiny oraz UE.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA