Hodowle gęsi będą przywracane
Przywrócenie i rozwinięcie chowu gęsi kieleckiej planowane jest w woj. świętokrzyskim. Będzie to jeden z 22 projektów realizowanych w regionie dzięki wsparciu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Projekty do konkursu KSOW zostały zgłoszone m.in. przez gminne ośrodki kultury, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, stacje doświadczalne, organizacje turystyczne i koła gospodyń wiejskich. Umowy z organizacjami podpisano w siedzibie UUMWŚ.
Hodowcy apelują o zmianę przepisów w związku z HPAI
Jednym z projektów, który otrzymały dofinansowanie, jest przygotowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pomysł przywrócenia tradycji chowu gęsi kieleckiej w małych gospodarstwach rolnych.
- Promowanie i hodowla ekstensywna gęsi to jedna z form aktywnej ochrony przyrody i wspieranie kulinarnych tradycji regionu. To zachowanie gatunku, który jest ważny z punktu widzenia zachowania puli genetycznej rasy rodzimej, w okresie międzywojennym bardzo popularnego i chętnie widzianego na stołach. Będziemy szkolić panie z kół gospodyń wiejskich w otwieranym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, tu pojawią się tę piękne ptaki. Stado zachowawcze znajduje się obecnie w instytucie zootechniki pod Poznaniem, za rok ptaki mamy nadzieję mieć u nas na nadnidziańskich łąkach - powiedział Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor instytucji.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego poinformował, że łącznie do organizacji z regionu trafi 931 tysięcy złotych na realizację 22 projektów. Dofinansowanie otrzymają zadania zakładające m.in. wspieranie przetwórstwa owocowo-warzywnego, promowanie agroturystyki i enoturystyki.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków