Hodowcy gęsi mogą ucierpieć z powodu restrykcji przeciwepidemicznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2020,15:05 Aktualizacja: 09-11-2020,15:05
A A A

Przed 11 listopada, czyli Dniem św. Marcina, kiedy w Niemczech tradycyjnie podaje się na stół gęsinę, tamtejsi hodowcy niepokoją się o ich sprzedaż w sytuacji, gdy z powodu pandemii zamknięto zakłady gastronomiczne.

W celebrowanie świątecznego zwyczaju mocno angażują się restauracje i wiejskie gospody, co zapewnia im znaczne okolicznościowe zyski. Skutki, jakie będzie miało dla niemieckiego rynku gęsi i gęsiny czasowe wyeliminowanie tych odbiorców, trudno na razie przewidzieć.

gęsina, drób, kujawsko-pomorska gęsina na świętego marcina

Gęsie tuszki dla każdego. I to zupełnie za darmo

Tradycją stało się, że w okresie obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada, odbywają się wydarzenia związane z kampanią "Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina". Stałym elementem są konkursy dla...

Częściowym rozwiązaniem problemu mogłoby być zorganizowanie bezpośredniej sprzedaży u producentów czy też przesunięcie tradycyjnych uczt z 11 listopada na grudzień, kiedy to restrykcje mają już być złagodzone - uważa Dieter Oltmann, szef Dolnosaksońskiego Związku Gospodarki Drobiowej.

Rzecznik Niemieckiego Związku Gospodarki Drobiowej Florian przyznał, że pewnością istnieją takie gęsie fermy, które silnie odczują skutki ograniczeń w branży gastronomicznej, ale nie dotyczy to wszystkich hodowli.

Wiele z nich prowadzi detaliczną sprzedaż bezpośrednio u siebie lub na wiejskich targowiskach.

Jak zaznacza dpa, w odniesieniu do całości niemieckiego rolnictwa problem jest raczej niszowy. Według branżowych danych, udział krajowych producentów w rynku gęsi i gęsiny w Niemczech wynosi tylko 15-16 proc., a całą resztę zagospodarowali dostawcy z Europy Wschodniej.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA