Eksport drobiu rośnie i rośnie. Polska jednym z liderów sprzedaży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
05-04-2017,11:30 Aktualizacja: 05-04-2017,11:48
A A A

W 2016 roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich ponad 1,5 mln ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 7,3 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje Komisja Europejska.  

W strukturze towarowej wywozu dominowało mięso i przetwory kurcząt (86 proc.), których wysyłki poza Wspólnotę wzrosły o 8 proc. do ok. 1,3 mln ton. Zwiększyła się też sprzedaż mięsa i przetworów z indyków (10 proc. do 150 tys. ton) i gęsiny (1 proc. do 2,7 tys. ton) - donosi FAMMU/FAPA.  

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, mięso, handel mięsem, silny złoty

Silny złoty jak grypa ptaków. Może zaszkodzić eksporterom drobiu

Coraz mocniejszy złoty może zaszkodzić polskim eksporterom drobiu równie mocno jak grypa ptaków - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz. Najbardziej mogą ucierpieć firmy prowadzące...

Niższy były natomiast wywóz żywego drobiu (8 proc. do 14 tys. ton), mięsa kaczek (5 proc. do 5,5 tys. ton) oraz pozostałych produktów: podrobów i tłuszczu drobiowego (8 proc. do 34 tys. ton).  

Głównymi eksporterami drobiu poza ugrupowanie były tradycyjnie Holandia, Francja i Polska. Nasz udział w sprzedaży wyniósł 17 proc., a przez rok dostawy zwiększyły się aż o 36 proc.

Największymi odbiorcami unijnych towarów w 2016 roku były RPA, Hongkong, Arabia Saudyjska, Benin i Filipiny. O wysokim wzroście wywozu do RPA zadecydowały doniesienia o planach wprowadzenia przez tamtejsze władze ceł w wysokości 13,9 proc. na mrożone elementy kurcząt z kością ze Wspólnoty.

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w 2016 r. wyniósł z kolei 835,9 tys. ton i był o 3,3 proc. wyższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (54 proc. przywozu ogółem).

Znawcy rynku podkreślają, że podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą w 2014 r. przyczyniło się do wzrostu eksportu mięsa kurcząt zza naszej wschodniej granicy w ramach kontyngentu bezcłowego. Ukraina stała się trzecim dostawcą towarów, które są konkurencyjne cenowo ze względu na niskie koszty pasz i pracy, wspierane ponadto dewaluacją hrywny.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA